Ny Apple-funktion skulle tilkalde hjælp ved bilulykker: Men nu bliver den fejlagtigt aktiveret i forlystelseparker

Den nye iPhone 14 kan automatisk foretage alarm-opkald, hvis telefonen bliver udsat for, hvad den tror er en bilulykke. Nu viser det sig dog, at også andre hændelser kan aktivere funktionen.

Artikel top billede

(Foto: Niels de Boissezon / Niels de Boissezon)

Da Apple i sidste måned lancerede nye iPhones og nye Apple Watch-ure blev en ny funktion fremhævet, Crash Detection.

Den nye funktion skulle automatisk kunne alarmere alarmcentraler, hvis enhedernes ejere bliver involveret i en bilulykke.

Men ifølge amerikanske Wall Street Journal er der adskillige eksempler på, at den nye funktion er blevet aktiveret fejlagtigt. Blandt andet af personer i rutsjebaner i forlystelsesparker.

Den amerikanske avis kan således berette om hel konkret hændelse, hvor en kvinde var gået ombord i en 33 meter høj rutsjebane i en forlystelsespark uden for den amerikanske by Cincinnati.

Men da hun kom ned fra rutsjebanen var hendes telefoner fyldt med mistede opkald og en telefonensvarer-besked fra alarmcentralen.

Udløste automatisk alarm-opkald

Under turen i rutsjebanen havde hendes nye iPhone 14 Pro med crash detection udløst et opkald til alarmcentralen, hvor der blev afspillet en automatisk besked.

Her oplyser en mekanisk stemme, at ejeren af telefonen har været i en alvorlig bilulykke og ikke selv er i stand til at foretage opkaldet. Herefter bliver koordinaterne på den formodede ulykke også læst op.

Ifølge Wall Street Journal er det ikke et enkelt stående tilfælde, men alene fra den samme forlystelsespark i Cincinnati var blevet udløst seks fejlagtige alarmcentral-opkald ligesom, at der i avisen også er eksempler fra andre forlystelsesparker.

Capgemini Danmark A/S

AI Data Architect

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Flyvestation Skalstrup

Region Sjælland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S