Ny Apple-funktion skulle tilkalde hjælp ved bilulykker: Men nu bliver den fejlagtigt aktiveret i forlystelseparker

Den nye iPhone 14 kan automatisk foretage alarm-opkald, hvis telefonen bliver udsat for, hvad den tror er en bilulykke. Nu viser det sig dog, at også andre hændelser kan aktivere funktionen.

Artikel top billede

(Foto: Niels de Boissezon / Niels de Boissezon)

Da Apple i sidste måned lancerede nye iPhones og nye Apple Watch-ure blev en ny funktion fremhævet, Crash Detection.

Den nye funktion skulle automatisk kunne alarmere alarmcentraler, hvis enhedernes ejere bliver involveret i en bilulykke.

Men ifølge amerikanske Wall Street Journal er der adskillige eksempler på, at den nye funktion er blevet aktiveret fejlagtigt. Blandt andet af personer i rutsjebaner i forlystelsesparker.

Den amerikanske avis kan således berette om hel konkret hændelse, hvor en kvinde var gået ombord i en 33 meter høj rutsjebane i en forlystelsespark uden for den amerikanske by Cincinnati.

Men da hun kom ned fra rutsjebanen var hendes telefoner fyldt med mistede opkald og en telefonensvarer-besked fra alarmcentralen.

Udløste automatisk alarm-opkald

Under turen i rutsjebanen havde hendes nye iPhone 14 Pro med crash detection udløst et opkald til alarmcentralen, hvor der blev afspillet en automatisk besked.

Her oplyser en mekanisk stemme, at ejeren af telefonen har været i en alvorlig bilulykke og ikke selv er i stand til at foretage opkaldet. Herefter bliver koordinaterne på den formodede ulykke også læst op.

Ifølge Wall Street Journal er det ikke et enkelt stående tilfælde, men alene fra den samme forlystelsespark i Cincinnati var blevet udløst seks fejlagtige alarmcentral-opkald ligesom, at der i avisen også er eksempler fra andre forlystelsesparker.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS