Ny Apple-funktion skulle tilkalde hjælp ved bilulykker: Men nu bliver den fejlagtigt aktiveret i forlystelseparker

Den nye iPhone 14 kan automatisk foretage alarm-opkald, hvis telefonen bliver udsat for, hvad den tror er en bilulykke. Nu viser det sig dog, at også andre hændelser kan aktivere funktionen.

Artikel top billede

(Foto: Niels de Boissezon / Niels de Boissezon)

Da Apple i sidste måned lancerede nye iPhones og nye Apple Watch-ure blev en ny funktion fremhævet, Crash Detection.

Den nye funktion skulle automatisk kunne alarmere alarmcentraler, hvis enhedernes ejere bliver involveret i en bilulykke.

Men ifølge amerikanske Wall Street Journal er der adskillige eksempler på, at den nye funktion er blevet aktiveret fejlagtigt. Blandt andet af personer i rutsjebaner i forlystelsesparker.

Den amerikanske avis kan således berette om hel konkret hændelse, hvor en kvinde var gået ombord i en 33 meter høj rutsjebane i en forlystelsespark uden for den amerikanske by Cincinnati.

Men da hun kom ned fra rutsjebanen var hendes telefoner fyldt med mistede opkald og en telefonensvarer-besked fra alarmcentralen.

Udløste automatisk alarm-opkald

Under turen i rutsjebanen havde hendes nye iPhone 14 Pro med crash detection udløst et opkald til alarmcentralen, hvor der blev afspillet en automatisk besked.

Her oplyser en mekanisk stemme, at ejeren af telefonen har været i en alvorlig bilulykke og ikke selv er i stand til at foretage opkaldet. Herefter bliver koordinaterne på den formodede ulykke også læst op.

Ifølge Wall Street Journal er det ikke et enkelt stående tilfælde, men alene fra den samme forlystelsespark i Cincinnati var blevet udløst seks fejlagtige alarmcentral-opkald ligesom, at der i avisen også er eksempler fra andre forlystelsesparker.

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job