Ny Apple-funktion skulle tilkalde hjælp ved bilulykker: Men nu bliver den fejlagtigt aktiveret i forlystelseparker

Den nye iPhone 14 kan automatisk foretage alarm-opkald, hvis telefonen bliver udsat for, hvad den tror er en bilulykke. Nu viser det sig dog, at også andre hændelser kan aktivere funktionen.

Artikel top billede

(Foto: Niels de Boissezon / Niels de Boissezon)

Da Apple i sidste måned lancerede nye iPhones og nye Apple Watch-ure blev en ny funktion fremhævet, Crash Detection.

Den nye funktion skulle automatisk kunne alarmere alarmcentraler, hvis enhedernes ejere bliver involveret i en bilulykke.

Men ifølge amerikanske Wall Street Journal er der adskillige eksempler på, at den nye funktion er blevet aktiveret fejlagtigt. Blandt andet af personer i rutsjebaner i forlystelsesparker.

Den amerikanske avis kan således berette om hel konkret hændelse, hvor en kvinde var gået ombord i en 33 meter høj rutsjebane i en forlystelsespark uden for den amerikanske by Cincinnati.

Men da hun kom ned fra rutsjebanen var hendes telefoner fyldt med mistede opkald og en telefonensvarer-besked fra alarmcentralen.

Udløste automatisk alarm-opkald

Under turen i rutsjebanen havde hendes nye iPhone 14 Pro med crash detection udløst et opkald til alarmcentralen, hvor der blev afspillet en automatisk besked.

Her oplyser en mekanisk stemme, at ejeren af telefonen har været i en alvorlig bilulykke og ikke selv er i stand til at foretage opkaldet. Herefter bliver koordinaterne på den formodede ulykke også læst op.

Ifølge Wall Street Journal er det ikke et enkelt stående tilfælde, men alene fra den samme forlystelsespark i Cincinnati var blevet udløst seks fejlagtige alarmcentral-opkald ligesom, at der i avisen også er eksempler fra andre forlystelsesparker.

Unik System Design A/S

QA Engineer

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Udviklingskonsulent til Planlægning, Strategi og Organisation i Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS