Ny priskrig skudt i gang: Nyt mobilselskab med lavere priser og mindre lir melder sin ankomst

Teleselskabet 3 står bag et nyt lavprisselskab, og dermed ser en ny priskrig i branchen ud til for alvor at være blevet skudt i gang.

Artikel top billede

(Foto: TDC NET)

En ny priskrig er blevet skudt i gang den danske telebranche, hvor selskaberne er kastet ud i en benhård kamp om kunderne.

Det skriver erhvervsmediet Finans, der samtidig kan fortælle, at teleselskabet 3 nu har lanceret et nyt lavprisselskab med navnet Flexii.

Det nye selskab oplyser selv på sin hjemmeside, at det er et selskab “med billige mobilabonnementer uden for meget lir”, og selskabet lokker kunderne med fri tale og 20 gigabyte data til 39 kroner om måneden i det første år.

Lanceringen af Flexii kommer samtidig med, at Telia-selskabet Callme, Nuudas Eesy og Telenors lavprisselskab CBB Mobil i øjeblikket tilbyder halv pris på mobilabonnementer i de første tre måneder.

“Det er et hårdt marked, fordi der ikke er nogen vækst, og priserne ligger meget tæt. Mobilselskaberne har i dag faktisk kun to ting, de kan konkurrere på: Prisen og hvem, der vil sælge en ny iPhone på de bedste vilkår,” sagde teleanalytikeren John Strand, indehaver af konsulentfirmaet Strand Consult, til Finans sidste år.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S