Styrtdykker efter amerikansk beslutning: Er blevet enorme 67 milliarder kroner mindre værd på en enkelt dag

Værdien af de store kinesiske chip-producenter styrtdykker efter at USA har indført skrappe regler for at stække dem.

Artikel top billede

66,7 milliarder kroner. Så meget har ejerne af de førende kinesiske chip-producenter tabt på en enkelt dag siden USA mandag indførte skrappe begrænsninger.

Begrænsningerne sigter mod at gøre det svært for Kina at få adgang til amerikanske teknologier til blandt andet produktion af chip. Og her er USA på en række områder førende.

Meldingen om de skrappe eksport-begrænsninger har omgående fået aktiekurserne for de store kinesiske chip-producenter til at styrtdykke.

Det er et klart signal om, at disse store producenter er afhængige af amerikansk teknologi for at kunne klare sig i et stærkt konkurrencepræget og høj-teknologisk marked.

De kinesiske chip-producenter sidder i dag samlet set på omkring 25 procent af det globale chipmarked.

Aktiekursen for Kinas største chip-producent, Semiconductor Manufacturing International Corp, er således dykket med fire procent, mens Hua Hong Semiconductor er faldet med 9,4 procent og Shanghai Fudan Microelectroniscs aktiekurs er dykket med hele 20,2 procent.

Samtidig er Naura Technology faldet med 10 procent. Også aktiekurserne for ACM Research Shanghai og Advanced Micro-Fabrication Equipment er dykket, skriver Financial Times.

De amerikanske begrænsninger betyder også, at amerikanske virksomheder og amerikanske borgere kun må arbejde for og med kinesiske chip-producenter, hvis de får specifik tilladelse fra de amerikanske myndigheder.

Mange af de nyere kinesiske chip-selskaber er ikke børsnoterede, men det regnes for givet, at de på samme måde som de store på børsen rammes af de amerikanske begrænsninger.

Ifølge Financial Times står de nye amerikanske regler til at få konsekvenser langt ned gennem supply chainen.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Infrastruktur | København

Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS