Styrtdykker efter amerikansk beslutning: Er blevet enorme 67 milliarder kroner mindre værd på en enkelt dag

Værdien af de store kinesiske chip-producenter styrtdykker efter at USA har indført skrappe regler for at stække dem.

Artikel top billede

66,7 milliarder kroner. Så meget har ejerne af de førende kinesiske chip-producenter tabt på en enkelt dag siden USA mandag indførte skrappe begrænsninger.

Begrænsningerne sigter mod at gøre det svært for Kina at få adgang til amerikanske teknologier til blandt andet produktion af chip. Og her er USA på en række områder førende.

Meldingen om de skrappe eksport-begrænsninger har omgående fået aktiekurserne for de store kinesiske chip-producenter til at styrtdykke.

Det er et klart signal om, at disse store producenter er afhængige af amerikansk teknologi for at kunne klare sig i et stærkt konkurrencepræget og høj-teknologisk marked.

De kinesiske chip-producenter sidder i dag samlet set på omkring 25 procent af det globale chipmarked.

Aktiekursen for Kinas største chip-producent, Semiconductor Manufacturing International Corp, er således dykket med fire procent, mens Hua Hong Semiconductor er faldet med 9,4 procent og Shanghai Fudan Microelectroniscs aktiekurs er dykket med hele 20,2 procent.

Samtidig er Naura Technology faldet med 10 procent. Også aktiekurserne for ACM Research Shanghai og Advanced Micro-Fabrication Equipment er dykket, skriver Financial Times.

De amerikanske begrænsninger betyder også, at amerikanske virksomheder og amerikanske borgere kun må arbejde for og med kinesiske chip-producenter, hvis de får specifik tilladelse fra de amerikanske myndigheder.

Mange af de nyere kinesiske chip-selskaber er ikke børsnoterede, men det regnes for givet, at de på samme måde som de store på børsen rammes af de amerikanske begrænsninger.

Ifølge Financial Times står de nye amerikanske regler til at få konsekvenser langt ned gennem supply chainen.

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S