USA indfører nye hårde sanktioner mod Kina: Vil begrænse adgang til computerchips

De nye sanktioner kan få store konsekvenser for kinesiske virksomheder, men kan også ramme vestlige forbrugere.

Artikel top billede

(Foto: Intel Corporation / Tim Herman\Intel Corporation)

Den amerikanske præsident Joe Biden indførte fredag en række nye sanktione, der skal begrænse Kinas adgang adgang til computerchips.

Formålet er, at gøre det mere besværligt for den kinesiske stat at få adgang kritiske teknologier, der kan bruges til alt fra super-computere til våbenstyring, og dermed sætte en kæp i hjulet på det kinesiske regimes militære ambitioner

Sanktionerne får ifølge den britiske finansavis Financial Times den konsekvens at kinesiske virksomheder blandt andet vil være afskåret fra at importere avancerede computer-chips og udstyr til produktion af computer-chips med mindre, at de får en særlig tilladelse, der dog ventes at blive meget svær at opnå.

Amerikanske borgere og selskaber vil ligeledes få forbud mod at samarbejde med kinesiske chip-producenter med mindre, at de har en særlig godkendelse.

"Det er en aggressiv tilgang fra den amerikanske regerings side, der nu for alvor begynder at forringe Kinas evne til at udvikle visse af disse kritiske teknologier,” siger Emily Kilcrease fra tænketanken Center for a New American Security til New York Times.

En tsunami på vej

Paul Triolo, der er ekspert i teknologi og kinesiske forhold hos konsulentvirksomhed Albright Stonebridge, vurderer over for Financial Times, at der er særlige grupper af kinesiske virksomheder, som vil blive særligt hårdt ramt.

Han fremhæver kinesiske virksomeder, som bruger amerikansk hardware til at arbejde med kunstig intelligens i forbindelse med selvkørende biler, logistik, udvikling af lægemidler og modelleringer af effekten af klimaforandringer, som særligt udsatte.

”Der vil være mange tabere, når denne tsunami af forandringer skabt af de nye regler skyller ind over chip-industrien og andre forbundne brancher,” siger han til Financial Times.

Paul Triolo vurderer, at sanktionerne både vil ramme innovationen i kinesiske og amerikanske virksomheder, og i sidste ende også vil få konsekvenser for amerikanske forbrugere.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos