Mark Zuckerberg vil erobre metaverset med dette nye headset

Det nye Meta Quest Pro er Facebooks moderselskabs Metas hidtil mest avancerede headset, og du kan allerede forudbestille det nu.

Artikel top billede

Facebooks moderselskab Meta præsenterede tirsdag aften virtual reality-headsettet Meta Quest Pro.

Det nye headset er det første i en ny linje af headsets fra Meta, der udmærker sig ved at være udstyret med en ny processor og en ny skærm, og derudover har selv enheden sammenlignet med Metas tidligere modeller fået et nyt design.

Meta Quest Pro kommer herhjemme til at koste 13.855,99 danske kroner. Det kan leveres fra den 25. oktober, og det kan allerede nu forudbestilles via Metas hjemmeside.

Henvender sig professionelle brugere

Den nye Meta Quest Pro henvender sig først og fremmest til professionelle brugere, der eksempelvis kan bruge det til simulationer eller udvikling af 3D-design, men ved præsentationen tirsdag aften deltog Microsoft-chefen Satya Nadella også.

Her annoncerede han også, at Microsoft Teams også vil blive tilgængelige på Metas headsets.

Hård kamp om metaverset

Det ventes også, at det nye Quest Pro-headset kommer til at spille en central rolle i Mark Zuckerbergs satsning på at udvikle et såkaldt metaverse, der er en slags virtuel verden, som folk kan udforske med et VR-headset.

Headsettet adskiller sig blandt andet fra Metas ældre modeller ved, at det er udstyret med et nyt kamera, der vender ind mod brugeren.

Det bruges blandt andet til at sikre, at headsettet er fastgjort korrekt, men det aflæser også brugerens ansigtsudtryk, hvilket kommer til at afspejle i ansigtsudtrykket på den avatar man bruger i metaverset. Smiler brugeren, så smiler avataren således også.

Det ventes at netop metaverset og en helt ny generation af virtual reality og argumented reality-headset vil blive en af de store kamppladser for it-giganterne i de kommende år.

Eksempelvis har Microsoft også investeret massivt i metaverse-satnings, og det ventes at Apple i løbet af det kommende år vil præsentere sit eget headset.

Annonce

Annonceindlæg fra Deloitte

Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

Navnenyt fra it-Danmark

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S