Legos pengetank Kirkbi i milliardhandel: Køber amerikansk undervisningsplatform

Selskabet bag Lego, Kirkbi, har købt en amerikansk e-læringsplatform, og det er ikke første gang i år, at Billund-firmaet foretager en stor digital investering.

Artikel top billede

(Foto: Jida Li)

Kirkbi, der er pengetanken, bag Lego har opkøbt den amerikanske e-læringsplatform Brainpop for 875 millioner dollar eller lige knap 6,7 milliarder danske kroner.

Det skriver den amerikanske avis Wall Street Journal.

Brainpop er en platform, som tilbyder læringsmateriale til unge mellem 5-18 år i form animationer og små videoer.

"Vi arbejder på at etablere Lego-ideen om læring gennem leg i den formelle uddannelsessektor," siger Jørgen Vig Knudstorp, bestyrelsesformand i Lego Brand Group til Wall Street Journal.

Flere store tech-satsninger

Lego og Kirki har i gennem den seneste tid været i gang med en større teknologi-satning, og det er således lang fra første gang i år, at Lego og Kirki annoncerer større tech-investeringer.

I april investerede Kirkbi én milliard dollar eller cirka 7,6 milliarder kroner i spiludvikleren Epic, der blandt andet står bag spilsuccesen Fortnite.

Derudover annoncerede Lego i foråret, at selskabet vil tredoble antallet af tech-folk i koncernen og i den forbindelse åbnede selskabet fra Billund også et nyt digitalt kontor i København.

"Der vil altid være den fysiske leg. Det er hjertet i det hele, men jeg tror, du kan lave oplevelsen meget større. Du kan bygge noget, men så kan det, som du bygger, måske komme til live eller indgå i noget andet eller være relateret til en film, du ser. Hele oplevelsen bliver sammenhængende,” sagde Niels B. Christiansen, administrerende direktør i Lego til Børsen i forbindelse med åbningen af selskabets digitale kontor i København.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Bliv IT-overvågningsspecialist i Forsvarsministeriets IT-organisation, Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (Software Defined Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Analytiker til Security Operations Center ved Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job