Legos pengetank Kirkbi i milliardhandel: Køber amerikansk undervisningsplatform

Selskabet bag Lego, Kirkbi, har købt en amerikansk e-læringsplatform, og det er ikke første gang i år, at Billund-firmaet foretager en stor digital investering.

Artikel top billede

(Foto: Jida Li)

Kirkbi, der er pengetanken, bag Lego har opkøbt den amerikanske e-læringsplatform Brainpop for 875 millioner dollar eller lige knap 6,7 milliarder danske kroner.

Det skriver den amerikanske avis Wall Street Journal.

Brainpop er en platform, som tilbyder læringsmateriale til unge mellem 5-18 år i form animationer og små videoer.

"Vi arbejder på at etablere Lego-ideen om læring gennem leg i den formelle uddannelsessektor," siger Jørgen Vig Knudstorp, bestyrelsesformand i Lego Brand Group til Wall Street Journal.

Flere store tech-satsninger

Lego og Kirki har i gennem den seneste tid været i gang med en større teknologi-satning, og det er således lang fra første gang i år, at Lego og Kirki annoncerer større tech-investeringer.

I april investerede Kirkbi én milliard dollar eller cirka 7,6 milliarder kroner i spiludvikleren Epic, der blandt andet står bag spilsuccesen Fortnite.

Derudover annoncerede Lego i foråret, at selskabet vil tredoble antallet af tech-folk i koncernen og i den forbindelse åbnede selskabet fra Billund også et nyt digitalt kontor i København.

"Der vil altid være den fysiske leg. Det er hjertet i det hele, men jeg tror, du kan lave oplevelsen meget større. Du kan bygge noget, men så kan det, som du bygger, måske komme til live eller indgå i noget andet eller være relateret til en film, du ser. Hele oplevelsen bliver sammenhængende,” sagde Niels B. Christiansen, administrerende direktør i Lego til Børsen i forbindelse med åbningen af selskabets digitale kontor i København.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29. april 2027 | Gratis deltagelse

    Metroselskabet I/S

    Senior IT Help Desk Specialist

    Københavnsområdet

    Aller Leisure A/S

    Erfaren softwareudvikler til rejsebranchen

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Configuration Manager til PET's IT-afdeling

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S