Legos pengetank Kirkbi i milliardhandel: Køber amerikansk undervisningsplatform

Selskabet bag Lego, Kirkbi, har købt en amerikansk e-læringsplatform, og det er ikke første gang i år, at Billund-firmaet foretager en stor digital investering.

Artikel top billede

(Foto: Jida Li)

Kirkbi, der er pengetanken, bag Lego har opkøbt den amerikanske e-læringsplatform Brainpop for 875 millioner dollar eller lige knap 6,7 milliarder danske kroner.

Det skriver den amerikanske avis Wall Street Journal.

Brainpop er en platform, som tilbyder læringsmateriale til unge mellem 5-18 år i form animationer og små videoer.

"Vi arbejder på at etablere Lego-ideen om læring gennem leg i den formelle uddannelsessektor," siger Jørgen Vig Knudstorp, bestyrelsesformand i Lego Brand Group til Wall Street Journal.

Flere store tech-satsninger

Lego og Kirki har i gennem den seneste tid været i gang med en større teknologi-satning, og det er således lang fra første gang i år, at Lego og Kirki annoncerer større tech-investeringer.

I april investerede Kirkbi én milliard dollar eller cirka 7,6 milliarder kroner i spiludvikleren Epic, der blandt andet står bag spilsuccesen Fortnite.

Derudover annoncerede Lego i foråret, at selskabet vil tredoble antallet af tech-folk i koncernen og i den forbindelse åbnede selskabet fra Billund også et nyt digitalt kontor i København.

"Der vil altid være den fysiske leg. Det er hjertet i det hele, men jeg tror, du kan lave oplevelsen meget større. Du kan bygge noget, men så kan det, som du bygger, måske komme til live eller indgå i noget andet eller være relateret til en film, du ser. Hele oplevelsen bliver sammenhængende,” sagde Niels B. Christiansen, administrerende direktør i Lego til Børsen i forbindelse med åbningen af selskabets digitale kontor i København.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

    Jim Neble

    Vektus A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S