Microsoft Teams kan snart bruges på Cisco-enheder

Cisco vil gøre det muligt for dets brugere at benytte Microsoft Teams på virksomhedens mødeenheder fra første kvartal af 2023.

Artikel top billede

(Foto: Microsoft/PR)

Cisco og Microsoft er gået sammen om at inkorporere Microsoft Teams i Ciscos mødeenheder.

Dermed vil brugerne af Ciscos mødeenheder nu få tilbudt et alternativ til virksomhedens egen Webex-app, der også indeholder videokonference.

Jeetu Patel, der er leder af Security & Collaboration hos Cisco, siger til Reuters, at virksomheden sigter efter at blive hardwareplatform for en bred vifte af platforme af konference-software.

”Måden, dette udvikler sig på, minder meget om måden, som markedet for filmunderholdning udviklede sig,” siger Jeetu Patel og henviser til de mange forbrugere, der har flere streaming-abonnementer på forskellige streamingtjenester.

Cisco-chefen siger videre, at brugerne af tjenesterne – afhængig af kontekst – kommer til at hoppe fra Microsoft Teams-opkald til Zoom-opkald og videre til et Google-opkald og forudsiger altså, at virksomheden fremadrettet forventer, at dette bliver normen.

Spørger man Jeetu Patel, om det samtidig kan betyde, at Ciscos egen Webex-app kommer til at lide under den nye strategi, så lyder det, at han er overbevist om, at Cisco vil profitere, hvis virksomheden giver brugerne en bedre oplevelse ved at bruge flere platforme.

Cisco-appen Webex var førhen en yndet platform til at foretage konferenceopkald, men har lidt, siden Teams og Zoom fik stor succes under corona-pandemien. Zoom blev faktisk grundlagt af en tidligere Webex-ingeniør.

Ilya Bukshtetyn, der er VP for Microsoft Teams Calling and Devices, siger til Reuters, at Teams Room allerede kører på flere enheder og vil være tilgængeligt på Cisco-enheder fra første kvartal af 2023.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S