Microsoft Teams kan snart bruges på Cisco-enheder

Cisco vil gøre det muligt for dets brugere at benytte Microsoft Teams på virksomhedens mødeenheder fra første kvartal af 2023.

Artikel top billede

(Foto: Microsoft/PR)

Cisco og Microsoft er gået sammen om at inkorporere Microsoft Teams i Ciscos mødeenheder.

Dermed vil brugerne af Ciscos mødeenheder nu få tilbudt et alternativ til virksomhedens egen Webex-app, der også indeholder videokonference.

Jeetu Patel, der er leder af Security & Collaboration hos Cisco, siger til Reuters, at virksomheden sigter efter at blive hardwareplatform for en bred vifte af platforme af konference-software.

”Måden, dette udvikler sig på, minder meget om måden, som markedet for filmunderholdning udviklede sig,” siger Jeetu Patel og henviser til de mange forbrugere, der har flere streaming-abonnementer på forskellige streamingtjenester.

Cisco-chefen siger videre, at brugerne af tjenesterne – afhængig af kontekst – kommer til at hoppe fra Microsoft Teams-opkald til Zoom-opkald og videre til et Google-opkald og forudsiger altså, at virksomheden fremadrettet forventer, at dette bliver normen.

Spørger man Jeetu Patel, om det samtidig kan betyde, at Ciscos egen Webex-app kommer til at lide under den nye strategi, så lyder det, at han er overbevist om, at Cisco vil profitere, hvis virksomheden giver brugerne en bedre oplevelse ved at bruge flere platforme.

Cisco-appen Webex var førhen en yndet platform til at foretage konferenceopkald, men har lidt, siden Teams og Zoom fik stor succes under corona-pandemien. Zoom blev faktisk grundlagt af en tidligere Webex-ingeniør.

Ilya Bukshtetyn, der er VP for Microsoft Teams Calling and Devices, siger til Reuters, at Teams Room allerede kører på flere enheder og vil være tilgængeligt på Cisco-enheder fra første kvartal af 2023.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S