Europæiske telemyndigheder vender tommelfingeren nedad: Nejtak til penge fra Google og Netflix

De europæiske telemyndigheder vender tommelfingeren nedad til forslaget om, at datatunge indholdsleverandører som Google og Netflix skal medfinansiere europæisk internet.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Nej tak.

Sådan lyder det fra de europæiske telemyndigheders fællesorganisation Berec [‘Body of European Regulators for Electronic Communication’] som svar på forslaget om, at de store amerikanske internet-selskaber skal være med til at betale for udbygning af internet i Europa.

Berecs udmelding kommer i kølvandet på, at EU har igangsat en rundspørge til en række interessenter på området, som er blevet inviteret til at give deres besyv med på spørgsmålet.

“Berec har ikke fundet nogen dokumentation i det nuværende marked, der kan retfærdiggøre denne metode [med direkte tilskud, red],” lyder det i Berecs svar til EU.

Dermed stiller de europæiske telemyndigheder sig i en helt anden position end de store teleselskaber som Deutsche Telekom, Orange, Telefonica og Telia.

De mener, at de tre helt store indholdsleverandører på det europæiske internet bør være med til at medfinansiere udbygningen af internettet.

Det drejer sig om Netflix, YouTube- og Google-ejer Alphabet samt Facebook/Meta.

De tre selskaber står tilsammen bag mere end halvdelen af den europæiske internettrafik.

EU vil tage stilling til sagen i begyndelsen af 2023.

Annonceindlæg tema

Offentlig digitalisering

Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S