Europæiske telemyndigheder vender tommelfingeren nedad: Nejtak til penge fra Google og Netflix

De europæiske telemyndigheder vender tommelfingeren nedad til forslaget om, at datatunge indholdsleverandører som Google og Netflix skal medfinansiere europæisk internet.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Nej tak.

Sådan lyder det fra de europæiske telemyndigheders fællesorganisation Berec [‘Body of European Regulators for Electronic Communication’] som svar på forslaget om, at de store amerikanske internet-selskaber skal være med til at betale for udbygning af internet i Europa.

Berecs udmelding kommer i kølvandet på, at EU har igangsat en rundspørge til en række interessenter på området, som er blevet inviteret til at give deres besyv med på spørgsmålet.

“Berec har ikke fundet nogen dokumentation i det nuværende marked, der kan retfærdiggøre denne metode [med direkte tilskud, red],” lyder det i Berecs svar til EU.

Dermed stiller de europæiske telemyndigheder sig i en helt anden position end de store teleselskaber som Deutsche Telekom, Orange, Telefonica og Telia.

De mener, at de tre helt store indholdsleverandører på det europæiske internet bør være med til at medfinansiere udbygningen af internettet.

Det drejer sig om Netflix, YouTube- og Google-ejer Alphabet samt Facebook/Meta.

De tre selskaber står tilsammen bag mere end halvdelen af den europæiske internettrafik.

EU vil tage stilling til sagen i begyndelsen af 2023.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S