Europæiske telemyndigheder vender tommelfingeren nedad: Nejtak til penge fra Google og Netflix

De europæiske telemyndigheder vender tommelfingeren nedad til forslaget om, at datatunge indholdsleverandører som Google og Netflix skal medfinansiere europæisk internet.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Nej tak.

Sådan lyder det fra de europæiske telemyndigheders fællesorganisation Berec [‘Body of European Regulators for Electronic Communication’] som svar på forslaget om, at de store amerikanske internet-selskaber skal være med til at betale for udbygning af internet i Europa.

Berecs udmelding kommer i kølvandet på, at EU har igangsat en rundspørge til en række interessenter på området, som er blevet inviteret til at give deres besyv med på spørgsmålet.

“Berec har ikke fundet nogen dokumentation i det nuværende marked, der kan retfærdiggøre denne metode [med direkte tilskud, red],” lyder det i Berecs svar til EU.

Dermed stiller de europæiske telemyndigheder sig i en helt anden position end de store teleselskaber som Deutsche Telekom, Orange, Telefonica og Telia.

De mener, at de tre helt store indholdsleverandører på det europæiske internet bør være med til at medfinansiere udbygningen af internettet.

Det drejer sig om Netflix, YouTube- og Google-ejer Alphabet samt Facebook/Meta.

De tre selskaber står tilsammen bag mere end halvdelen af den europæiske internettrafik.

EU vil tage stilling til sagen i begyndelsen af 2023.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos