Europæiske telemyndigheder vender tommelfingeren nedad: Nejtak til penge fra Google og Netflix

De europæiske telemyndigheder vender tommelfingeren nedad til forslaget om, at datatunge indholdsleverandører som Google og Netflix skal medfinansiere europæisk internet.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Nej tak.

Sådan lyder det fra de europæiske telemyndigheders fællesorganisation Berec [‘Body of European Regulators for Electronic Communication’] som svar på forslaget om, at de store amerikanske internet-selskaber skal være med til at betale for udbygning af internet i Europa.

Berecs udmelding kommer i kølvandet på, at EU har igangsat en rundspørge til en række interessenter på området, som er blevet inviteret til at give deres besyv med på spørgsmålet.

“Berec har ikke fundet nogen dokumentation i det nuværende marked, der kan retfærdiggøre denne metode [med direkte tilskud, red],” lyder det i Berecs svar til EU.

Dermed stiller de europæiske telemyndigheder sig i en helt anden position end de store teleselskaber som Deutsche Telekom, Orange, Telefonica og Telia.

De mener, at de tre helt store indholdsleverandører på det europæiske internet bør være med til at medfinansiere udbygningen af internettet.

Det drejer sig om Netflix, YouTube- og Google-ejer Alphabet samt Facebook/Meta.

De tre selskaber står tilsammen bag mere end halvdelen af den europæiske internettrafik.

EU vil tage stilling til sagen i begyndelsen af 2023.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S