Morgen-briefing: Dansk fintech-startup henter 26 millioner fra Seed Capital / Også millioner til danske Factofly / Instagram-brugere bliver oftest hacket

Morgen-briefing: Dansk fintech-startup henter 26 millioner fra Seed Capital / Også millioner til danske Factofly / Instagram-brugere bliver oftest hacket / Rapper køber det omstridte sociale medie Parler / Booking.com meldt til de spanske konkurrencemyndigheder

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Mornings. Så blev det tirsdag i uge 42. Mange er på ferie i denne tid, men Computerworld holder øje og leverer som altid. Her får du dagens morgenbriefing indsamlet og destilleret af Niels Veileborg. God læselyst.

Dansk fintech-startup henter 26 millioner fra Seed Capital

Danske Flatpay, der leverer betalingsløsninger og kortterminaler til fysiske butikker, har hentet en investering fra Seed Capital på minimum 26 millioner kroner efter kun et halvt år i markedet.

Flatpay er stiftet af tidligere telefolk, som blandt andet har været med til at starte streamingtjenesten Mofibo og mobilselskabet Plenti. Efter lanceringen i maj har Flatpay fået en kundeportefølje på mere end 1,5 milliarder kroner i forventet årlig kortomsætning.

Den nye kapital gør det muligt at nå 10 milliarder kroner i årlig kortomsætning og 5.000 kunder alene i Danmark ved udgangen af 2023. Kapitalen skal også bruges til at eksportere løsningen.

Flatpay tilbyder kunderne en en gratis terminal. Desuden undgår de gebyrer og tillægsabonnementer samt får en flad, lav rate på alle korttyper.

Også millioner til danske Factofly

Factofly, der tilbyder administrativ support til freelancere, henter en ikke specificeret men større millioninvestering fra investeringsselskabet Bjergegaard & Co.

Factofly har i indeværende år allerede har rundet 20 millioner kroner i omsætning. Det svarer til en firedobling i forhold til samme periode i 2021.

“Vi laver investeringen, fordi det er et marked i vækst, og fordi Factofly har et koncept, som giver mening. Coronapandemien har yderligere accelereret trenden i retning af gig-økonomi, hvor den nye generation selv vil bestemme hvor, hvornår, hvordan og for hvem de vil arbejde, og det betyder, at freelance-markedet eksploderer i disse år. Det skaber et voldsomt behov for en stærk platform, der kan hjælpe med alt det praktiske, så der frigøres ressourcer til det sjove, nemlig selve opgaverne, siger Søren Rode, der er tidligere CEO for it-konsulenthuset, ProData Consult og nu lead investor hos Bjergegaard & Co.

Instagram-brugere bliver oftest hacket

En ny undersøgelse fra Atlas VPN viser, at Instagram-brugere oftest er ofre for hacking af konti på sociale medier.

84 procent af brugere af sociale medier, hvis konti blev overtaget af hackere, mistede kontrollen med deres Instagram-profil.

25 procent af ofrene mistede kontrollen med en Facebook-profil.

Kun tre procent af ofrene blev ramt på deres Twitter-konto, mens kun en procent af ofrene mistede kontrollen med deres WhatsApp eller LinkedIn.

Næsten halvdelen af ofrene fortæller, at de mistede kontrollen med deres konti, da de klikkede på et link i en direkte besked fra en ven.

Rapper køber det omstridte sociale medie Parler

Den amerikanske rapper med det ultrakorte navn Ye - tidligere kendt som Kayne West - køber det omstridte sociale medie Parler. Det skriver Reuters.

Parler har ry for at være en platform for højreekstremister og Trump-tilhængere. Parler har flere gange været ude af drift på grund af overtrædelse af techgiganternes regler om voldeligt og hadefuldt indhold.

“I en verden, hvor konservative meninger bliver betragtet som kontroversielle, må vi sikre os, at vi har retten til at udtrykke os frit,” skriver Ye i en pressemeddelelse.

Booking.com meldt til de spanske konkurrencemyndigheder

Den hollandske hotelsøgetjeneste Booking.com, som også er ganske populær i Danmark, bliver nu genstand for en undersøgelse af de spanske konkurrencemyndigheder. Det skriver Reuters.

Undersøgelsen skyldes en klage fra to spanske hotelorganisationer. Klagen går på unfair konkurrence-praksis, som både rammer hoteller og konkurrerende rejsebureauer i Spanien.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

Infrastruktur | København

Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Unik System Design A/S

DevOps Engineer

Nordjylland

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Midtjylland

Ingeniørforeningen, IDA

Platform Engineer i IDA

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job