Danske Milestone System: Kameraovervågning af patienter kan aflaste pressede sygeplejersker

Intelligent kameraovervågning på de danske hospitalet vil kunne aflaste personalet i sundhedsektoren. Eksempelvis vil kameraerne kunne alarmere personalet om patienter, der er faldet, lyder det fra Thomas Jensen, topchef hos Brøndby-virksomheden Milestone Systems.

Artikel top billede

Smil du er på.

Sådan skal du måske forberede dig på at tænke, når du i fremtiden bliver indlagt på et dansk hospital.

For ifølge Brøndby-virksomheden Milestone System, der udvikler intelligent software til overvågningskameraer, kan kameraovervågning af patienter på de danske hospitaler være et effektivt redskab til at fjerne presset på den danske sundhedssektor.

Det skriver it-mediet Itwatch.

Kameraerne, der har indbyggede sløringsmulighed, vil automatisk kunne alarmere personalet, hvis der registreres en hændelse, hvor de skal skride ind og de kan på den måde fungere som supplement til den velkendte alarmsnor, forklarer Thomas Jensen, administrerende direktør for Milestone System i Danmark, til mediet.

”Med intelligent videoovervågning, hvor man også lægger nogle sløringsmuligheder indover, så kan vi både give patienter retten til privatliv og sikkerhed, som de skal have, når der er videokameraer til stede i rummet, men vi kan samtidigt bygge nogle alarmer ind, som kan alarmere sygeplejersken, hvis der eksempelvis er en, som er faldet,” siger han til Itwatch.

Milestone System blev i 2014 solgt til kameragiganten Canon, og selskabet har efterfølgende fortsat sin vækst.

I fjor rundede Milestone Systems således 1.000 ansatte og landede en rekordomsætning på 1,1 milliarder kroner.

Præsenterede ny vækststrategi

For nylig præsenterede selskabet desuden sin nye vækststrategi på et partnermøde i den repressive ørkenstat Dubai.

I den forbindelse forsikrede Thomas Jensen, at selskabet stræber efter at sætte mennesker over teknologi, og samtidig har en ambition om at bruge teknologi til at styrke sammenhængskraften i samfundet.

“Vi ser en fremtid, hvor datadrevet videoteknologi kan styrke samfundets sammenhængskraft og udviklingsmuligheder i bredere forstand,” sagde Thomas Jensen ifølge en pressemeddelse og tilføjede:

“Nu tager vi sammen med vores partnere næste skridt og arbejder på at introducere nye initiativer, der skal udbrede ansvarlig og tryg teknologianvendelse.”

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen