Danske Milestone System: Kameraovervågning af patienter kan aflaste pressede sygeplejersker

Intelligent kameraovervågning på de danske hospitalet vil kunne aflaste personalet i sundhedsektoren. Eksempelvis vil kameraerne kunne alarmere personalet om patienter, der er faldet, lyder det fra Thomas Jensen, topchef hos Brøndby-virksomheden Milestone Systems.

Artikel top billede

Smil du er på.

Sådan skal du måske forberede dig på at tænke, når du i fremtiden bliver indlagt på et dansk hospital.

For ifølge Brøndby-virksomheden Milestone System, der udvikler intelligent software til overvågningskameraer, kan kameraovervågning af patienter på de danske hospitaler være et effektivt redskab til at fjerne presset på den danske sundhedssektor.

Det skriver it-mediet Itwatch.

Kameraerne, der har indbyggede sløringsmulighed, vil automatisk kunne alarmere personalet, hvis der registreres en hændelse, hvor de skal skride ind og de kan på den måde fungere som supplement til den velkendte alarmsnor, forklarer Thomas Jensen, administrerende direktør for Milestone System i Danmark, til mediet.

”Med intelligent videoovervågning, hvor man også lægger nogle sløringsmuligheder indover, så kan vi både give patienter retten til privatliv og sikkerhed, som de skal have, når der er videokameraer til stede i rummet, men vi kan samtidigt bygge nogle alarmer ind, som kan alarmere sygeplejersken, hvis der eksempelvis er en, som er faldet,” siger han til Itwatch.

Milestone System blev i 2014 solgt til kameragiganten Canon, og selskabet har efterfølgende fortsat sin vækst.

I fjor rundede Milestone Systems således 1.000 ansatte og landede en rekordomsætning på 1,1 milliarder kroner.

Præsenterede ny vækststrategi

For nylig præsenterede selskabet desuden sin nye vækststrategi på et partnermøde i den repressive ørkenstat Dubai.

I den forbindelse forsikrede Thomas Jensen, at selskabet stræber efter at sætte mennesker over teknologi, og samtidig har en ambition om at bruge teknologi til at styrke sammenhængskraften i samfundet.

“Vi ser en fremtid, hvor datadrevet videoteknologi kan styrke samfundets sammenhængskraft og udviklingsmuligheder i bredere forstand,” sagde Thomas Jensen ifølge en pressemeddelse og tilføjede:

“Nu tager vi sammen med vores partnere næste skridt og arbejder på at introducere nye initiativer, der skal udbrede ansvarlig og tryg teknologianvendelse.”

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura