Danske Milestone System: Kameraovervågning af patienter kan aflaste pressede sygeplejersker

Intelligent kameraovervågning på de danske hospitalet vil kunne aflaste personalet i sundhedsektoren. Eksempelvis vil kameraerne kunne alarmere personalet om patienter, der er faldet, lyder det fra Thomas Jensen, topchef hos Brøndby-virksomheden Milestone Systems.

Artikel top billede

Smil du er på.

Sådan skal du måske forberede dig på at tænke, når du i fremtiden bliver indlagt på et dansk hospital.

For ifølge Brøndby-virksomheden Milestone System, der udvikler intelligent software til overvågningskameraer, kan kameraovervågning af patienter på de danske hospitaler være et effektivt redskab til at fjerne presset på den danske sundhedssektor.

Det skriver it-mediet Itwatch.

Kameraerne, der har indbyggede sløringsmulighed, vil automatisk kunne alarmere personalet, hvis der registreres en hændelse, hvor de skal skride ind og de kan på den måde fungere som supplement til den velkendte alarmsnor, forklarer Thomas Jensen, administrerende direktør for Milestone System i Danmark, til mediet.

”Med intelligent videoovervågning, hvor man også lægger nogle sløringsmuligheder indover, så kan vi både give patienter retten til privatliv og sikkerhed, som de skal have, når der er videokameraer til stede i rummet, men vi kan samtidigt bygge nogle alarmer ind, som kan alarmere sygeplejersken, hvis der eksempelvis er en, som er faldet,” siger han til Itwatch.

Milestone System blev i 2014 solgt til kameragiganten Canon, og selskabet har efterfølgende fortsat sin vækst.

I fjor rundede Milestone Systems således 1.000 ansatte og landede en rekordomsætning på 1,1 milliarder kroner.

Præsenterede ny vækststrategi

For nylig præsenterede selskabet desuden sin nye vækststrategi på et partnermøde i den repressive ørkenstat Dubai.

I den forbindelse forsikrede Thomas Jensen, at selskabet stræber efter at sætte mennesker over teknologi, og samtidig har en ambition om at bruge teknologi til at styrke sammenhængskraften i samfundet.

“Vi ser en fremtid, hvor datadrevet videoteknologi kan styrke samfundets sammenhængskraft og udviklingsmuligheder i bredere forstand,” sagde Thomas Jensen ifølge en pressemeddelse og tilføjede:

“Nu tager vi sammen med vores partnere næste skridt og arbejder på at introducere nye initiativer, der skal udbrede ansvarlig og tryg teknologianvendelse.”

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S