Nvidia og Oracle i kæmpe chip-samarbejde: Skal levere tusindvis af avancerede chips til Oracle Cloud

Oracles cloud-løsninger bliver nu forsynet med titusindvis af avancerede chips fra Nvidia, der blandt andet skal give forbedrede muligheder for at Oracle-kunder kan afvikle kunstig intelligens software på platformen.

Artikel top billede

Nvidia skal levere titusindvis af avancerede computer-chips til Oracle cloud-løsninger, og dermed udvider de to it-giganter et allerede eksisterende chip-samarbejde.

Det oplyser nyhedsbureauet Reuters.

De to selskaber ønsker ifølge nyhedsbureauet hverken at oplyse et præcist antal af computer-chip eller værdien af aftalen, men de oplyser dog, at det drejer sig om Nvidias A100-chip og den avancerede H100 GPU.

Understøtte kunstig intelligens

Samarbejdet mellem de to tech-giganter skal blandt andet være med til at understøtte øget brug af kunstig intelligens i Oracles cloud-løsninger.

Samtidig vil samarbejdet også bidrage til at kunstig intelligens-software vil blive afviklet mere gnidnigt frit på Oracles cloud og sikre bedre support til Oracle kunder.

Oracles cloudchef Clay Magouyrk oplyser til Reuters, at han ikke er overbevist om, at Nvidia er den stærkest mulige leverandør, og han svært ved at se at konkurrenter for alvor vil være i stand til at udfordre selskabets dominans.

“Ser du på Nvidias udviklingtempo, så kommer de hver 12. eller 18 måned ud med en platform, der er 10 til 50 gange bedre. Jeg tror på, at hvis nogen skal være i stand til at udfordre den dominans, så vil det kræve, at Nvidia selv snubler,” siger han til Reuters.

Annonce

LB Forsikring

Afdelingschef for IT ServiceDesk

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

Midtjylland

BEC Financial Technologies

Business Continuity Manager - Technical

Uspecificeret arbejdssted

Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

25. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S