Nvidia og Oracle i kæmpe chip-samarbejde: Skal levere tusindvis af avancerede chips til Oracle Cloud

Oracles cloud-løsninger bliver nu forsynet med titusindvis af avancerede chips fra Nvidia, der blandt andet skal give forbedrede muligheder for at Oracle-kunder kan afvikle kunstig intelligens software på platformen.

Artikel top billede

Nvidia skal levere titusindvis af avancerede computer-chips til Oracle cloud-løsninger, og dermed udvider de to it-giganter et allerede eksisterende chip-samarbejde.

Det oplyser nyhedsbureauet Reuters.

De to selskaber ønsker ifølge nyhedsbureauet hverken at oplyse et præcist antal af computer-chip eller værdien af aftalen, men de oplyser dog, at det drejer sig om Nvidias A100-chip og den avancerede H100 GPU.

Understøtte kunstig intelligens

Samarbejdet mellem de to tech-giganter skal blandt andet være med til at understøtte øget brug af kunstig intelligens i Oracles cloud-løsninger.

Samtidig vil samarbejdet også bidrage til at kunstig intelligens-software vil blive afviklet mere gnidnigt frit på Oracles cloud og sikre bedre support til Oracle kunder.

Oracles cloudchef Clay Magouyrk oplyser til Reuters, at han ikke er overbevist om, at Nvidia er den stærkest mulige leverandør, og han svært ved at se at konkurrenter for alvor vil være i stand til at udfordre selskabets dominans.

“Ser du på Nvidias udviklingtempo, så kommer de hver 12. eller 18 måned ud med en platform, der er 10 til 50 gange bedre. Jeg tror på, at hvis nogen skal være i stand til at udfordre den dominans, så vil det kræve, at Nvidia selv snubler,” siger han til Reuters.

Politiets Efterretningstjeneste

IT - Infrastruktur og Netværksspecialist til Center for CNE

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teknisk projektleder til Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Netværksspecialist med indsigt i C2 systemer til opbygningen af Forsvarets anti-drone-program

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos