Nvidia og Oracle i kæmpe chip-samarbejde: Skal levere tusindvis af avancerede chips til Oracle Cloud

Oracles cloud-løsninger bliver nu forsynet med titusindvis af avancerede chips fra Nvidia, der blandt andet skal give forbedrede muligheder for at Oracle-kunder kan afvikle kunstig intelligens software på platformen.

Artikel top billede

Nvidia skal levere titusindvis af avancerede computer-chips til Oracle cloud-løsninger, og dermed udvider de to it-giganter et allerede eksisterende chip-samarbejde.

Det oplyser nyhedsbureauet Reuters.

De to selskaber ønsker ifølge nyhedsbureauet hverken at oplyse et præcist antal af computer-chip eller værdien af aftalen, men de oplyser dog, at det drejer sig om Nvidias A100-chip og den avancerede H100 GPU.

Understøtte kunstig intelligens

Samarbejdet mellem de to tech-giganter skal blandt andet være med til at understøtte øget brug af kunstig intelligens i Oracles cloud-løsninger.

Samtidig vil samarbejdet også bidrage til at kunstig intelligens-software vil blive afviklet mere gnidnigt frit på Oracles cloud og sikre bedre support til Oracle kunder.

Oracles cloudchef Clay Magouyrk oplyser til Reuters, at han ikke er overbevist om, at Nvidia er den stærkest mulige leverandør, og han svært ved at se at konkurrenter for alvor vil være i stand til at udfordre selskabets dominans.

“Ser du på Nvidias udviklingtempo, så kommer de hver 12. eller 18 måned ud med en platform, der er 10 til 50 gange bedre. Jeg tror på, at hvis nogen skal være i stand til at udfordre den dominans, så vil det kræve, at Nvidia selv snubler,” siger han til Reuters.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Jyske Bank

IT Specialist til IT Drift

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-Supporter til Svanemøllen

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S