Morgen-briefing: Marie Dam Feldborg er ny nordisk marketingdirektør for OnePlus / Bezos ser amerikansk recession forude / Svensk cybersikkerhed er sakket alvorligt bagud

Morgen-briefing: Marie Dam Feldborg er ny nordisk marketingdirektør for OnePlus / Bezos ser amerikansk recession forude / Svensk cybersikkerhed er sakket alvorligt bagud / TikTok hæver minimumsalder for livestreaming fra 16 til 18 år.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Mornings ... og velkommen til torsdag og en ny omgang morgenbriefing fra Computerworld. Ved tasterne: Niels Veileborg

Marie Dam Feldborg er ny nordisk marketingdirektør for OnePlus

Marie Dam Feldborg har de seneste tre år været marketingdirektør for OnePlus i Danmark, og nu har hun fået tjansen som nordisk marketingdirektør. Det sker som en del af en ny nordisk strategi for OnePlus, som skal øge mærkets markedsandel, skriver det norske Computerworld.

Marie Dam Feldborg har over tyve års erfaring i telebranchen. Før jobbet hos OnePlus var hun i otte år hos Huawei og sluttede der som marketing- og kommunikationschef.

Bezos ser amerikansk recession forude

Chefen for Amazon, Jeff Bezos, tilslutter sig nu koret af økonomer og topchefer, som ser meget tydelige tegn på en recession i USA inden for det næste år. Det skriver Børsen.

Bezos opfordrer ifølge The Wall Street Journal til at skalke lugerne, som man siger i søfarten, så et fartøj ikke tager vand ind i hårdt vejr.

En økonomisk model udviklet af Bloomberg viste forleden, at der er 100 procents sandsynlighed for recession inden for det kommende år.

Svensk cybersikkerhed er sakket alvorligt bagud

Cybersikkerheden hos vores svenske broderfolk er ikke fulgt med digitaliseringen, og derfor er der behov for hurtig handling, siger en række fremtrædende sikkerhedseksperter i en ny rapport. Det skriver ComputerSweden.

De foreslår blandt andet:

  • Etablering af et statsligt cybersikkerhedsråd.
  • En fælles platform til informationsdeling og en haverikommission for cyberincidents
  • Et nationalt cybercampus, som skal stå for forskning, innovation og undervisning
  • En national øvelses- og teststrategi
  • Et nationalt incitamentdrevet program for jagt på sårbarheder i samfundskritiske virksomheder

TikTok hæver minimumsalder for livestreaming fra 16 til 18 år.

BBC News har afsløret, at TikTok huser ganske mange konti, hvor børn fra syriske fangelejre tigger om penge i livestreams.

Det har fået TikTok til at hæve minimumsalderen for livestreaming fra 16 til 18 år fra november 2022. Fremover skal man altså være myndig for at sende penge eller rejse penge på platformen.

Det er dog uklart, hvordan TikTok vil håndhæve den nye aldersgrænse.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect