Morgen-briefing: Marie Dam Feldborg er ny nordisk marketingdirektør for OnePlus / Bezos ser amerikansk recession forude / Svensk cybersikkerhed er sakket alvorligt bagud

Morgen-briefing: Marie Dam Feldborg er ny nordisk marketingdirektør for OnePlus / Bezos ser amerikansk recession forude / Svensk cybersikkerhed er sakket alvorligt bagud / TikTok hæver minimumsalder for livestreaming fra 16 til 18 år.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Mornings ... og velkommen til torsdag og en ny omgang morgenbriefing fra Computerworld. Ved tasterne: Niels Veileborg

Marie Dam Feldborg er ny nordisk marketingdirektør for OnePlus

Marie Dam Feldborg har de seneste tre år været marketingdirektør for OnePlus i Danmark, og nu har hun fået tjansen som nordisk marketingdirektør. Det sker som en del af en ny nordisk strategi for OnePlus, som skal øge mærkets markedsandel, skriver det norske Computerworld.

Marie Dam Feldborg har over tyve års erfaring i telebranchen. Før jobbet hos OnePlus var hun i otte år hos Huawei og sluttede der som marketing- og kommunikationschef.

Bezos ser amerikansk recession forude

Chefen for Amazon, Jeff Bezos, tilslutter sig nu koret af økonomer og topchefer, som ser meget tydelige tegn på en recession i USA inden for det næste år. Det skriver Børsen.

Bezos opfordrer ifølge The Wall Street Journal til at skalke lugerne, som man siger i søfarten, så et fartøj ikke tager vand ind i hårdt vejr.

En økonomisk model udviklet af Bloomberg viste forleden, at der er 100 procents sandsynlighed for recession inden for det kommende år.

Svensk cybersikkerhed er sakket alvorligt bagud

Cybersikkerheden hos vores svenske broderfolk er ikke fulgt med digitaliseringen, og derfor er der behov for hurtig handling, siger en række fremtrædende sikkerhedseksperter i en ny rapport. Det skriver ComputerSweden.

De foreslår blandt andet:

  • Etablering af et statsligt cybersikkerhedsråd.
  • En fælles platform til informationsdeling og en haverikommission for cyberincidents
  • Et nationalt cybercampus, som skal stå for forskning, innovation og undervisning
  • En national øvelses- og teststrategi
  • Et nationalt incitamentdrevet program for jagt på sårbarheder i samfundskritiske virksomheder

TikTok hæver minimumsalder for livestreaming fra 16 til 18 år.

BBC News har afsløret, at TikTok huser ganske mange konti, hvor børn fra syriske fangelejre tigger om penge i livestreams.

Det har fået TikTok til at hæve minimumsalderen for livestreaming fra 16 til 18 år fra november 2022. Fremover skal man altså være myndig for at sende penge eller rejse penge på platformen.

Det er dog uklart, hvordan TikTok vil håndhæve den nye aldersgrænse.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS