IBM’s sats på hybrid-cloud giver pote: Har kurs mod rigtig godt årsresultat

IBM’s tredje kvartalsregnskab lægger spor ud til et rigtig godt årsregnskab. Cloud-omsætningen voksede med 11 procent.

Artikel top billede

(Foto: IBM)

IBM’s sats på hybrid-cloud tegner ganske godt. På basis af selskabets regnskab for tredje kvartal regner IBM med, at årets omsætningsvækst bliver endnu bedre en forventet trods problemer med en stærk dollar. Det skriver Reuters.

Efter udskilningen af IBM’s legacy-forretning i selskabet Kyndryl opnår IBM tocifrede vækstrater i tredje kvartal både på tværs af alle selskabets forretningssegmenter og på tværs af geografi.

Cloudomsætningen voksede med 11 procent. Efterspørgslen er ganske solid på det amerikanske kontinent, mens den viser svaghedstegn på europæiske nøglemarkeder. 60 procent af IBM’s omsætning kommer fra markeder uden for USA.

Forventningen er dog, at den digitale transformation overalt i verden gør IBM’s palette af ydelser ganske modstandsdygtig i en tid med økonomisk tilbagegang.

Omsætningen i kvartalet landede på 14,2 milliarder dollars svarende til godt 108 milliarder kroner. Det er noget højere end de 13,5 milliarder dollars, som analytikere havde forventet.

Resultatet i kvartalet landede på et minus på 3,2 milliarder dollars svarende til godt 24 milliarder kroner mod et overskud i tilsvarende kvartal sidste år på 1,1 milliarder dollars. Underskuddet skyldes en engangsudgift i forbindelse med en pensions-sag på 5,9 milliarder dollars svarende til næsten 45 milliarder kroner.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen