IBM’s sats på hybrid-cloud giver pote: Har kurs mod rigtig godt årsresultat

IBM’s tredje kvartalsregnskab lægger spor ud til et rigtig godt årsregnskab. Cloud-omsætningen voksede med 11 procent.

Artikel top billede

(Foto: IBM)

IBM’s sats på hybrid-cloud tegner ganske godt. På basis af selskabets regnskab for tredje kvartal regner IBM med, at årets omsætningsvækst bliver endnu bedre en forventet trods problemer med en stærk dollar. Det skriver Reuters.

Efter udskilningen af IBM’s legacy-forretning i selskabet Kyndryl opnår IBM tocifrede vækstrater i tredje kvartal både på tværs af alle selskabets forretningssegmenter og på tværs af geografi.

Cloudomsætningen voksede med 11 procent. Efterspørgslen er ganske solid på det amerikanske kontinent, mens den viser svaghedstegn på europæiske nøglemarkeder. 60 procent af IBM’s omsætning kommer fra markeder uden for USA.

Forventningen er dog, at den digitale transformation overalt i verden gør IBM’s palette af ydelser ganske modstandsdygtig i en tid med økonomisk tilbagegang.

Omsætningen i kvartalet landede på 14,2 milliarder dollars svarende til godt 108 milliarder kroner. Det er noget højere end de 13,5 milliarder dollars, som analytikere havde forventet.

Resultatet i kvartalet landede på et minus på 3,2 milliarder dollars svarende til godt 24 milliarder kroner mod et overskud i tilsvarende kvartal sidste år på 1,1 milliarder dollars. Underskuddet skyldes en engangsudgift i forbindelse med en pensions-sag på 5,9 milliarder dollars svarende til næsten 45 milliarder kroner.

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S