IBM’s sats på hybrid-cloud giver pote: Har kurs mod rigtig godt årsresultat

IBM’s tredje kvartalsregnskab lægger spor ud til et rigtig godt årsregnskab. Cloud-omsætningen voksede med 11 procent.

Artikel top billede

(Foto: IBM)

IBM’s sats på hybrid-cloud tegner ganske godt. På basis af selskabets regnskab for tredje kvartal regner IBM med, at årets omsætningsvækst bliver endnu bedre en forventet trods problemer med en stærk dollar. Det skriver Reuters.

Efter udskilningen af IBM’s legacy-forretning i selskabet Kyndryl opnår IBM tocifrede vækstrater i tredje kvartal både på tværs af alle selskabets forretningssegmenter og på tværs af geografi.

Cloudomsætningen voksede med 11 procent. Efterspørgslen er ganske solid på det amerikanske kontinent, mens den viser svaghedstegn på europæiske nøglemarkeder. 60 procent af IBM’s omsætning kommer fra markeder uden for USA.

Forventningen er dog, at den digitale transformation overalt i verden gør IBM’s palette af ydelser ganske modstandsdygtig i en tid med økonomisk tilbagegang.

Omsætningen i kvartalet landede på 14,2 milliarder dollars svarende til godt 108 milliarder kroner. Det er noget højere end de 13,5 milliarder dollars, som analytikere havde forventet.

Resultatet i kvartalet landede på et minus på 3,2 milliarder dollars svarende til godt 24 milliarder kroner mod et overskud i tilsvarende kvartal sidste år på 1,1 milliarder dollars. Underskuddet skyldes en engangsudgift i forbindelse med en pensions-sag på 5,9 milliarder dollars svarende til næsten 45 milliarder kroner.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra HP

    En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

    Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job