Politiet gør sit indtog i metaverset: Frygter online svindel og misinformation

Metaverset kan blive arnested for ny it-kriminalitet, og nu er Interpol klar med en ny satsning på metaverset, der skal forberede politifolk over hele verden på det nye digitale univers.

Artikel top billede

(Foto: Politiet/PR)

Det virker næsten som en naturlov.

Når der opstår nye teknologier, så vil de før eller siden også blive brugt til ulovligheder.

Det gælder naturligvis også for metaverset, hvis det bliver en succes.

Derfor er Interpol også allerede nu ved at opruste i metaverset, og den internationale politi-organisation har derfor for nylig lanceret en slags politigård på metaverset.

I en pressemeddelse oplyser Interpol, at organisationen blandt andet har bygget en virtuel udgave af organisationen hovedkvarter i den franske by Lyon, som politifolk fra hele verden kan besøge ved at bruge et VR-headset.

Kan få store konsekvenser

Her kan politifolk bevæge sig rundt i bygninger og tale med andre politifolk, deltage i træninger og undervisninger og på den måde lære om nye efterforskningsmetoder.

“Metaverset har potentiale for at transformere hvert eneste afspejl af vores daglige liv og kan derfor have enorme konsekvenser for politiet,” siger Madan Oberoi, Interpols teknologidirektør, ifølge en pressemeddelelse.

“For at politiet kan forstå metaverset er det nødvendigt selv at opleve det,” tilføjer Interpols teknologidirektør.

Ser tegn på kriminalitet

Interpol oplyser desuden, at man allerede ser de første tegn på, at kriminelle begynder at udnytte metaverset, og for nylig advarede it-sikkerhedsselskabet Check Point Software Technologies også om, at vi kan komme til at se flere angreb ved brug af metaverset.

Helt konkret frygtes, at metaverset vil blive misbrugt til misinformation, agitation fra voldelige ekstremister og diverse former for online svindel.

Det vil også flugte med Interpols seneste globale kriminalitets rapport, at kriminaliteten i stigende grad er begyndt at bevæge sig fra den fysiske verden til den digitale.

Derfor oplyser Interpol også, at der er nedsat en ekspertgruppe for metaverset, der både skal være talerør for Interpol, når det gælder bekymringer om metaverset og samtidig arbejde for at sikre, at nye digitale verden er sikker.

Interpol melder ikke noget om, hvorvidt organisationen har planer om, at der skal indsættes egentligt patruljer på metaverset.

Men det danske politi lancerede tidligere på året online-patrulje, der skal være til stede på sociale medier som eksempelvis Facebook, Instagram, Tiktok, Twitch og Fortnite.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Solution Manager til Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger to sektionschefer til Systemafdelingen i Hvidovre

Københavnsområdet

Patent- og Varemærkestyrelsen

Forretningsanalytiker

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S