Politiet gør sit indtog i metaverset: Frygter online svindel og misinformation

Metaverset kan blive arnested for ny it-kriminalitet, og nu er Interpol klar med en ny satsning på metaverset, der skal forberede politifolk over hele verden på det nye digitale univers.

Artikel top billede

(Foto: Politiet/PR)

Det virker næsten som en naturlov.

Når der opstår nye teknologier, så vil de før eller siden også blive brugt til ulovligheder.

Det gælder naturligvis også for metaverset, hvis det bliver en succes.

Derfor er Interpol også allerede nu ved at opruste i metaverset, og den internationale politi-organisation har derfor for nylig lanceret en slags politigård på metaverset.

I en pressemeddelse oplyser Interpol, at organisationen blandt andet har bygget en virtuel udgave af organisationen hovedkvarter i den franske by Lyon, som politifolk fra hele verden kan besøge ved at bruge et VR-headset.

Kan få store konsekvenser

Her kan politifolk bevæge sig rundt i bygninger og tale med andre politifolk, deltage i træninger og undervisninger og på den måde lære om nye efterforskningsmetoder.

“Metaverset har potentiale for at transformere hvert eneste afspejl af vores daglige liv og kan derfor have enorme konsekvenser for politiet,” siger Madan Oberoi, Interpols teknologidirektør, ifølge en pressemeddelelse.

“For at politiet kan forstå metaverset er det nødvendigt selv at opleve det,” tilføjer Interpols teknologidirektør.

Ser tegn på kriminalitet

Interpol oplyser desuden, at man allerede ser de første tegn på, at kriminelle begynder at udnytte metaverset, og for nylig advarede it-sikkerhedsselskabet Check Point Software Technologies også om, at vi kan komme til at se flere angreb ved brug af metaverset.

Helt konkret frygtes, at metaverset vil blive misbrugt til misinformation, agitation fra voldelige ekstremister og diverse former for online svindel.

Det vil også flugte med Interpols seneste globale kriminalitets rapport, at kriminaliteten i stigende grad er begyndt at bevæge sig fra den fysiske verden til den digitale.

Derfor oplyser Interpol også, at der er nedsat en ekspertgruppe for metaverset, der både skal være talerør for Interpol, når det gælder bekymringer om metaverset og samtidig arbejde for at sikre, at nye digitale verden er sikker.

Interpol melder ikke noget om, hvorvidt organisationen har planer om, at der skal indsættes egentligt patruljer på metaverset.

Men det danske politi lancerede tidligere på året online-patrulje, der skal være til stede på sociale medier som eksempelvis Facebook, Instagram, Tiktok, Twitch og Fortnite.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Politiets Efterretningstjeneste

AI/ML udvikler i PET

Københavnsområdet

IT-Universitetet i København

CIO

Københavnsområdet

KMD A/S

Compliance Officer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos