Corona-koks plager iPhone-fabrikker: En tredjedel af produktionen truet

Omkring 20 procent af den global iPhone-produktion er truet af corona-sygdom og drastiske restriktioner.

Artikel top billede

En af Apples vigtigste underleverandører døjer med at få styr på produktionen på grund af omfattende corona-restriktioner i Kina.

Det er den kolossale komponent-virksomhed og elektronik-producent Foxconn, hvis kæmpemæssige fabrik i Zhengzhou i det centrale Kina er ramt af både corona-restriktioner og massive protester blandt fabrikkens 200.000 ansatte.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters, som estimerer, at op imod 30 procent af fabrikkens output er truet af blandt andet medarbejderflugt. Foxconn oplyser selv, at der skulle være styr på situationen.

Foxconn står alene for langt størstedelen af Apples samlede iPhone-produktionen, hvor den corona-plagede fabrik alene står for de 70 procent. Dermed er omkring en femtedel af den globale iPhone-produktion truet.

Produktionskvalerne tog fart i midten af oktober, hvor adskillige corona-tilfælde blev observeret blandt Foxconns medarbejdere.

Herefter fulgte en stribe skrappe restriktioner, hvor ansatte blev beordret til alene at opholde sig i produktionshaller og trængte soveværelser, hvor måltider skulle indtages efter kantiner, blev afspærret.

Behandling har fået dusinvis af medarbejdere til at flygte fra faciliteterne alene den seneste weekend, mens et ukendt antal af medarbejdere er ramt af Covid-sygdom. I seneste opgørelse fra 19. oktober lyder det, at 264 tilfælde af sygdommen er konstateret.

De drastiske tiltag kommer op til Apples traditionelt bedste kvartal målt på iPhone-styksalg, hvor julehandlen plejer at sørge for at iPhone-efterspørgslen er størst.

Annonceindlæg fra Barco

Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS