Corona-koks plager iPhone-fabrikker: En tredjedel af produktionen truet

Omkring 20 procent af den global iPhone-produktion er truet af corona-sygdom og drastiske restriktioner.

Artikel top billede

En af Apples vigtigste underleverandører døjer med at få styr på produktionen på grund af omfattende corona-restriktioner i Kina.

Det er den kolossale komponent-virksomhed og elektronik-producent Foxconn, hvis kæmpemæssige fabrik i Zhengzhou i det centrale Kina er ramt af både corona-restriktioner og massive protester blandt fabrikkens 200.000 ansatte.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters, som estimerer, at op imod 30 procent af fabrikkens output er truet af blandt andet medarbejderflugt. Foxconn oplyser selv, at der skulle være styr på situationen.

Foxconn står alene for langt størstedelen af Apples samlede iPhone-produktionen, hvor den corona-plagede fabrik alene står for de 70 procent. Dermed er omkring en femtedel af den globale iPhone-produktion truet.

Produktionskvalerne tog fart i midten af oktober, hvor adskillige corona-tilfælde blev observeret blandt Foxconns medarbejdere.

Herefter fulgte en stribe skrappe restriktioner, hvor ansatte blev beordret til alene at opholde sig i produktionshaller og trængte soveværelser, hvor måltider skulle indtages efter kantiner, blev afspærret.

Behandling har fået dusinvis af medarbejdere til at flygte fra faciliteterne alene den seneste weekend, mens et ukendt antal af medarbejdere er ramt af Covid-sygdom. I seneste opgørelse fra 19. oktober lyder det, at 264 tilfælde af sygdommen er konstateret.

De drastiske tiltag kommer op til Apples traditionelt bedste kvartal målt på iPhone-styksalg, hvor julehandlen plejer at sørge for at iPhone-efterspørgslen er størst.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S

    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S