Salget af tablet-computere dykker markant: Her er verdens største leverandører

Apple sidder tungt på det globale marked for tablet-computere og er dobbelt så stor som den næst-største leverandør. Se de fem største leverandører i verden lige nu.

Artikel top billede

(Foto: Mikkel William Nielsen /)

Apple er uden sammenligning verdens største leverandør af tablet-computere med en markeds-andel, der er mere end dobbelt så stor som nummer to på markedet.

En ny opgørelse fra analysehuset Canalys viser, at Apple i tredje kvartal sad på 40,7 procent af det globale tablet-marked med sin iPad.

Langt herunder finder vi verdens næststørste leverandør af tablet-computere, som er sydkoreanske Samsung.

Samsung har en markedsandel på 18,7 procent - som er omkring det dobbelte af den tredjestørste leverandør på markedet, Amazon.

Ifølge Canalys har Amazon haft fremgang på grund af brandudsalg af selskabets Fire-tablet-computere.

Markedet falder

Apples dominerende markedsandel er ifølge Canalys’ tal steget en smule i løbet af det seneste år.

Alligevel er salget af iPad-enheder målt på styk faldet med 5,6 procent i forhold tl tredje kvartal i fjor.

Det er udtryk for, at det samlede globale tablet-marked skrumper ret markant.

Ifølge Canalys faldt det samlede marked med seks procent i tredje kvartal. Det er femte kvartal i træk, at tablet-markedet bliver mindre.

I sin opgørelse medregner Canalys også salget af Chromebook-computere, som dykker markant med et fald på 29 procent.

“Det faldende behov for tablet-computere efter corona-pandemien er blevet forstærket af makro-økonomisk pres på forbruget,” lyder det fra Canalys.

Analysehuset peger på, at forbrugerne efter pandemien bruger mindre tid indendørs og for tiden ikke er særligt motiverede til at købe nye tablet-computere.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværksspecialist med indsigt i C2 systemer til opbygningen af Forsvarets anti-drone-program

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner - Manufacturing (M&LS)

    Københavnsområdet

    STELLA CARE ApS

    Backend-udvikler (AI-Native)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect