FBI beslaglægger stjålen kryptovaluta for milliarder - blev stjålet for 10 år siden

De amerikanske myndigheder har nu officielt beslaglagt kryptovaluta for over tre milliarder dollar, der blev stjålet for et årti siden.

Artikel top billede

(Foto: CC licens)

De amerikanske myndigheder genvinder stjålne bitcoins for 3,36 milliarder dollar, hvilket er den andenstørste generobring af krypto nogensinde.

Det oplyser USA's justitsministeriet mandag ifølge CNBC.

Myndighederne beslaglagde bitcoin for de mange milliarder, da en ransagning af James Zhongs hus fandt sted i 2021.

Gerningsmanden James Zhong tilstod tyveriet fredag 4. november, hvilket udløser en straf på op til 20 års fængsel.

Alt i alt beslaglagde myndighederne 50,676 bitcoins hos gerningsmanden.

James Zhong, der bor i delstaten Georgia, havde stjålet de bitcoins fra den illegale online markedsplads, Silk Road, tilbage i 2012.

FBI fik lukket handelspladsen, der huserede på dark web, tilbage i 2013. Her blev der handlet narkotika, våben og andre illegale ting med kryptovaluta.

Stifteren af Silk Road sidder inde med en livstidsdom.

James Zhong stjal de mange bitcoins via et "sofistikeret trick" fra platformen, hvorefter de blev sendt til en række wallets, som han kontrollerede.

På hans Linkedin-profil har det tidligere fremgået, at han var en "tidlig bitcoin-investor med stor viden inden for feltet," og at han havde meget erfaring med forskellige programmeringssprog.

På hans andre sociale medier har der ligeleds floreret billeder, hvor han står på store yachts, foran flyvere og til eksklusive sportskampe.

Annonce

KMD A/S

Lead Business Consultant

Københavnsområdet

Everllence

R&D Data Scientist

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Ingeniør til taktiske netværksradioer i Kommunikationssektionen

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job