FBI beslaglægger stjålen kryptovaluta for milliarder - blev stjålet for 10 år siden

De amerikanske myndigheder har nu officielt beslaglagt kryptovaluta for over tre milliarder dollar, der blev stjålet for et årti siden.

Artikel top billede

(Foto: CC licens)

De amerikanske myndigheder genvinder stjålne bitcoins for 3,36 milliarder dollar, hvilket er den andenstørste generobring af krypto nogensinde.

Det oplyser USA's justitsministeriet mandag ifølge CNBC.

Myndighederne beslaglagde bitcoin for de mange milliarder, da en ransagning af James Zhongs hus fandt sted i 2021.

Gerningsmanden James Zhong tilstod tyveriet fredag 4. november, hvilket udløser en straf på op til 20 års fængsel.

Alt i alt beslaglagde myndighederne 50,676 bitcoins hos gerningsmanden.

James Zhong, der bor i delstaten Georgia, havde stjålet de bitcoins fra den illegale online markedsplads, Silk Road, tilbage i 2012.

FBI fik lukket handelspladsen, der huserede på dark web, tilbage i 2013. Her blev der handlet narkotika, våben og andre illegale ting med kryptovaluta.

Stifteren af Silk Road sidder inde med en livstidsdom.

James Zhong stjal de mange bitcoins via et "sofistikeret trick" fra platformen, hvorefter de blev sendt til en række wallets, som han kontrollerede.

På hans Linkedin-profil har det tidligere fremgået, at han var en "tidlig bitcoin-investor med stor viden inden for feltet," og at han havde meget erfaring med forskellige programmeringssprog.

På hans andre sociale medier har der ligeleds floreret billeder, hvor han står på store yachts, foran flyvere og til eksklusive sportskampe.

Læses lige nu

    PensionDanmark

    Scrum Master

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    SAP logistikproces specialist til Forsvarsministeriet Materiel- og indkøbsstyrelsen

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    SAP logistikproces specialist til Forsvarsministeriet Materiel- og indkøbsstyrelsen

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job