FBI beslaglægger stjålen kryptovaluta for milliarder - blev stjålet for 10 år siden

De amerikanske myndigheder har nu officielt beslaglagt kryptovaluta for over tre milliarder dollar, der blev stjålet for et årti siden.

Artikel top billede

(Foto: CC licens)

De amerikanske myndigheder genvinder stjålne bitcoins for 3,36 milliarder dollar, hvilket er den andenstørste generobring af krypto nogensinde.

Det oplyser USA's justitsministeriet mandag ifølge CNBC.

Myndighederne beslaglagde bitcoin for de mange milliarder, da en ransagning af James Zhongs hus fandt sted i 2021.

Gerningsmanden James Zhong tilstod tyveriet fredag 4. november, hvilket udløser en straf på op til 20 års fængsel.

Alt i alt beslaglagde myndighederne 50,676 bitcoins hos gerningsmanden.

James Zhong, der bor i delstaten Georgia, havde stjålet de bitcoins fra den illegale online markedsplads, Silk Road, tilbage i 2012.

FBI fik lukket handelspladsen, der huserede på dark web, tilbage i 2013. Her blev der handlet narkotika, våben og andre illegale ting med kryptovaluta.

Stifteren af Silk Road sidder inde med en livstidsdom.

James Zhong stjal de mange bitcoins via et "sofistikeret trick" fra platformen, hvorefter de blev sendt til en række wallets, som han kontrollerede.

På hans Linkedin-profil har det tidligere fremgået, at han var en "tidlig bitcoin-investor med stor viden inden for feltet," og at han havde meget erfaring med forskellige programmeringssprog.

På hans andre sociale medier har der ligeleds floreret billeder, hvor han står på store yachts, foran flyvere og til eksklusive sportskampe.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28 april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job