FBI beslaglægger stjålen kryptovaluta for milliarder - blev stjålet for 10 år siden

De amerikanske myndigheder har nu officielt beslaglagt kryptovaluta for over tre milliarder dollar, der blev stjålet for et årti siden.

Artikel top billede

(Foto: CC licens)

De amerikanske myndigheder genvinder stjålne bitcoins for 3,36 milliarder dollar, hvilket er den andenstørste generobring af krypto nogensinde.

Det oplyser USA's justitsministeriet mandag ifølge CNBC.

Myndighederne beslaglagde bitcoin for de mange milliarder, da en ransagning af James Zhongs hus fandt sted i 2021.

Gerningsmanden James Zhong tilstod tyveriet fredag 4. november, hvilket udløser en straf på op til 20 års fængsel.

Alt i alt beslaglagde myndighederne 50,676 bitcoins hos gerningsmanden.

James Zhong, der bor i delstaten Georgia, havde stjålet de bitcoins fra den illegale online markedsplads, Silk Road, tilbage i 2012.

FBI fik lukket handelspladsen, der huserede på dark web, tilbage i 2013. Her blev der handlet narkotika, våben og andre illegale ting med kryptovaluta.

Stifteren af Silk Road sidder inde med en livstidsdom.

James Zhong stjal de mange bitcoins via et "sofistikeret trick" fra platformen, hvorefter de blev sendt til en række wallets, som han kontrollerede.

På hans Linkedin-profil har det tidligere fremgået, at han var en "tidlig bitcoin-investor med stor viden inden for feltet," og at han havde meget erfaring med forskellige programmeringssprog.

På hans andre sociale medier har der ligeleds floreret billeder, hvor han står på store yachts, foran flyvere og til eksklusive sportskampe.

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics