Elon Musk har overvejet at gemme hele Twitter bag en betalingsmur

Elon Musk har mange overvejelser til at gøre Twitter-købet til en profitabel handel. En af dem er at sætte det sociale medie bag ind betalingsmur.

Artikel top billede

(Foto: Websummit, CC BY 2.0 / Image by Dan Taylor)

Den nylige Twitter-ejer Elon Musk har haft noget af en start i spidsen for det sociale medie, hvor der er sket meget, og han selv er kommet med mange nye tiltag.

Som det nyeste erfarer det amerikanske tech-medie Platformer nu, at Elon Musk har diskuteret med sin rådgiver, tech-investor David Sacks om at sætte Twitter bag en betalingsmur, som et svar på forsvindende annonceindtægter.

Mediet har ikke kunnet få bekræftet, hvor konkrete diskussionerne har været, eller hvor meget en sådan betalingsmur ville koste at passere.

Elon Musk har dog også haft meget at se til, og mange tanker i spil for at øge Twitters profit, så hans køb bliver en god forretning.

Rigmanden har måtte se flere annoncører som Carlsberg og General Motors forlade platformen efter opkøbet, og dertil har Elon Musk fyret store dele af ledelsen og halvdelen af de ansatte.

Dette er dog nok gået lidt for stærkt, da blandt andet Bloomberg har rapporteret, at det sociale medie allerede har bedt nogle ansatte om at komme tilbage.

Dertil har Elon udrullet det nye Twitter Blue-abonnement til otte dollar om måneden. Hvorvidt der kommer en betalingsmur, eller om det blue abonnement er et mildere resultat af diskussionen, må tiden vise.

Læses lige nu

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Kræftens Bekæmpelse

    IT-driftsleder

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Kan du drive succesfulde strategiske IT projekter i PET?

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Proceskoordinator til teknisk dokumentation i Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S