Elon Musk har overvejet at gemme hele Twitter bag en betalingsmur

Elon Musk har mange overvejelser til at gøre Twitter-købet til en profitabel handel. En af dem er at sætte det sociale medie bag ind betalingsmur.

Artikel top billede

(Foto: Websummit, CC BY 2.0 / Image by Dan Taylor)

Den nylige Twitter-ejer Elon Musk har haft noget af en start i spidsen for det sociale medie, hvor der er sket meget, og han selv er kommet med mange nye tiltag.

Som det nyeste erfarer det amerikanske tech-medie Platformer nu, at Elon Musk har diskuteret med sin rådgiver, tech-investor David Sacks om at sætte Twitter bag en betalingsmur, som et svar på forsvindende annonceindtægter.

Mediet har ikke kunnet få bekræftet, hvor konkrete diskussionerne har været, eller hvor meget en sådan betalingsmur ville koste at passere.

Elon Musk har dog også haft meget at se til, og mange tanker i spil for at øge Twitters profit, så hans køb bliver en god forretning.

Rigmanden har måtte se flere annoncører som Carlsberg og General Motors forlade platformen efter opkøbet, og dertil har Elon Musk fyret store dele af ledelsen og halvdelen af de ansatte.

Dette er dog nok gået lidt for stærkt, da blandt andet Bloomberg har rapporteret, at det sociale medie allerede har bedt nogle ansatte om at komme tilbage.

Dertil har Elon udrullet det nye Twitter Blue-abonnement til otte dollar om måneden. Hvorvidt der kommer en betalingsmur, eller om det blue abonnement er et mildere resultat af diskussionen, må tiden vise.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S