Elon Musk har overvejet at gemme hele Twitter bag en betalingsmur

Elon Musk har mange overvejelser til at gøre Twitter-købet til en profitabel handel. En af dem er at sætte det sociale medie bag ind betalingsmur.

Artikel top billede

(Foto: Websummit, CC BY 2.0 / Image by Dan Taylor)

Den nylige Twitter-ejer Elon Musk har haft noget af en start i spidsen for det sociale medie, hvor der er sket meget, og han selv er kommet med mange nye tiltag.

Som det nyeste erfarer det amerikanske tech-medie Platformer nu, at Elon Musk har diskuteret med sin rådgiver, tech-investor David Sacks om at sætte Twitter bag en betalingsmur, som et svar på forsvindende annonceindtægter.

Mediet har ikke kunnet få bekræftet, hvor konkrete diskussionerne har været, eller hvor meget en sådan betalingsmur ville koste at passere.

Elon Musk har dog også haft meget at se til, og mange tanker i spil for at øge Twitters profit, så hans køb bliver en god forretning.

Rigmanden har måtte se flere annoncører som Carlsberg og General Motors forlade platformen efter opkøbet, og dertil har Elon Musk fyret store dele af ledelsen og halvdelen af de ansatte.

Dette er dog nok gået lidt for stærkt, da blandt andet Bloomberg har rapporteret, at det sociale medie allerede har bedt nogle ansatte om at komme tilbage.

Dertil har Elon udrullet det nye Twitter Blue-abonnement til otte dollar om måneden. Hvorvidt der kommer en betalingsmur, eller om det blue abonnement er et mildere resultat af diskussionen, må tiden vise.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job