Efter Elon Musks opkøb: Twitter-brugere strømmer over til alternativet Mastodon

Flere og flere Twitter-brugere rykker over til alternative platforme. Et af dem er Mastodon, der netop har rundet en million brugere.

Artikel top billede

Det er bestemt ikke alle, der er tilfredse med, at verdens rigeste mand opkøbte det børsnoterede Twitter.

Efter Elon Musk overtog det sociale medie Twitter, så er der titusindvis af brugere, der har søgt alternative platforme.

En af medierne, der har opnået enorm tilslutning på kort tid, er det sociale media Mastodon.

Mastodon har netop rundet en million brugere, og alene i den forgangne uge er 230.000 nye brugere kommet til.

Mastodon ligner tilnærmelsesvist Twitter på udseende, og der er også flere sammenfald.

Eksempelvis hedder et opslag 'toots', hvor Twitters hedder 'tweets'.

Her er ligeledes mulighed for at reposte, svare, like og man kan følge hinanden.

Den underliggende struktur er dog en del anerledes, og det er også derfor, at flere nu skifter, skriver Techcrunch.

Mastodon er nemlig et decentraliseret netværk, der i stigende grad er positioneret som et alternativ til Twitter med over en million aktive brugere om måneden.

Selskabets CEO Eugen Rochko afslørede tallene mandag morgen i et blogpost. Selskabet er baseret i Tyskland, og har i særdeleshed oplevet stor vækst siden elon Musk købte Twitter.

Siden 27. oktober, er der næsten kommet en halv million nye brugere til, forlyder det. Det er dog kun en promille af Twitters brugerbase, der udgøres af 238 millioner aktive brugere.

Mediet skriver, at flere brugere skifter til platformen, da de er bekymrede for, hvordan Twitters funktionalitet vil ændres under ledelse af Elon Musk. Andre skifter som en slags protest mod at Twitter har indført betaling mod at blive verificeret. Dertil er flere utilfredse med, hvordan Elon Musk med hård hånd håndtere og modererer visse former for satire på platformen.

Selve oplelvesen Mastodon skulle ligne Twitters forholdsvist meget. Men modsat Twitter, så er Mastodon reklamefri og samtidig distribueret via tusindvis af servere primært drevet af frivillige.

Navnenyt fra it-Danmark

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S