Efter Elon Musks opkøb: Twitter-brugere strømmer over til alternativet Mastodon

Flere og flere Twitter-brugere rykker over til alternative platforme. Et af dem er Mastodon, der netop har rundet en million brugere.

Artikel top billede

Det er bestemt ikke alle, der er tilfredse med, at verdens rigeste mand opkøbte det børsnoterede Twitter.

Efter Elon Musk overtog det sociale medie Twitter, så er der titusindvis af brugere, der har søgt alternative platforme.

En af medierne, der har opnået enorm tilslutning på kort tid, er det sociale media Mastodon.

Mastodon har netop rundet en million brugere, og alene i den forgangne uge er 230.000 nye brugere kommet til.

Mastodon ligner tilnærmelsesvist Twitter på udseende, og der er også flere sammenfald.

Eksempelvis hedder et opslag 'toots', hvor Twitters hedder 'tweets'.

Her er ligeledes mulighed for at reposte, svare, like og man kan følge hinanden.

Den underliggende struktur er dog en del anerledes, og det er også derfor, at flere nu skifter, skriver Techcrunch.

Mastodon er nemlig et decentraliseret netværk, der i stigende grad er positioneret som et alternativ til Twitter med over en million aktive brugere om måneden.

Selskabets CEO Eugen Rochko afslørede tallene mandag morgen i et blogpost. Selskabet er baseret i Tyskland, og har i særdeleshed oplevet stor vækst siden elon Musk købte Twitter.

Siden 27. oktober, er der næsten kommet en halv million nye brugere til, forlyder det. Det er dog kun en promille af Twitters brugerbase, der udgøres af 238 millioner aktive brugere.

Mediet skriver, at flere brugere skifter til platformen, da de er bekymrede for, hvordan Twitters funktionalitet vil ændres under ledelse af Elon Musk. Andre skifter som en slags protest mod at Twitter har indført betaling mod at blive verificeret. Dertil er flere utilfredse med, hvordan Elon Musk med hård hånd håndtere og modererer visse former for satire på platformen.

Selve oplelvesen Mastodon skulle ligne Twitters forholdsvist meget. Men modsat Twitter, så er Mastodon reklamefri og samtidig distribueret via tusindvis af servere primært drevet af frivillige.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S