Facebook fyrer 11.000 medarbejdere i sin største fyringsrunde nogensinde: Se Mark Zuckerbergs besked til de ansatte

Facebook/Meta afskediger 13 procent af sin medarbejderstab i kæmpefyrings-runde. Se topchef Mark Zuckerbergs besked til medarbejderne her.

Artikel top billede

(Foto: Anthony Quintano.)

Facebook-selskabet Meta sætter 11.000 medarbejdere på porten i en kæmpefyringsrunde.

Det svarer til omkring 13 procent af selskabets samlede medarbejderstab.

Der er ifølge flere amerikanske medier tale om en af de største fyringsrunder i år - og den første nogensinde for Facebook, der blev grundlagt for 18 år siden.

“Jeg har besluttet at reducere størrelsen på vores team med 13 procent og opsige mere end 11.000 af vores dygtige medarbejdere,” skriver topchef Mark Zuckerberg i en udsendt besked.

Her peger han på, at Meta desuden vil ‘tage en række skridt’ mod at blive et slankere og mere effektivt selskab.

Det skal blandt andet ske ved at skære ned for forbruget og ved at indføre ansættelsesstop helt frem til i hvert fald udgangen af første kvartal 2023.

Mark Zuckerberg meddeler, at Metas omsætning er under pres på grund af det, som han kalder for den makroøkonomiske nedtur, øget konkurrence samt nedgang i Facebooks annonce-salg.

“I dette nye miljø er vi nødt til at blive mere effektive,” skriver han.

Ifølge topchefen har Meta allerede investeret i en række fokuserede vækstområder som AI, ny annonce-platform og metaverset.

Desuden er omkostninger blevet beskåret, fryns er blevet reduceret, organisationen er blevet restruktureret, og ejendomme solgt fra.

“Men disse initiativer er ikke nok til at få vores omkostninger til at flugte med vores omsætnings-vækst, så derfor har jeg truffet den hårde beslutning om at afskedige folk,” lyder det fra Mark Zuckerberg.

Meta vil betale alle de fyrede 16 ugers løn plus yderligere to uger løn for hvert år, de har været ansat i selskabet.

Desuden vil selskabet betale et replacement-bureau for tre måneders hjælp til at få hver af de fyrede medarbejdere videre i karrieren, meddeler han.

Du kan læse hele hans besked her.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job