Københavns Kommune skrotter planer om at udelukke amerikanske cloud-leverandører efter GDPR-bekymring

Københavns Kommune dropper sit krav om, at ingen af de amerikanske cloud-leverandører på grund af GDPR må være leverandører på ny læringsplatform til folkeskolen

Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

Københavns Kommune skrotter et krav om, at ingen af de store amerikanske cloud-leverandører må være knyttet op på en kommende læringsplatform til kommunens folkeskole-elever.

Kommunen har ellers ifølge Version2 i flere år holdt fast på, at ingen hverken AWS, Microsoft Azure eller Google Cloud kan komme i betragtning.

Det skyldes, at de tre store amerikanske cloud-udbyderes tjenester ikke kan ‘forenes med vilkårene’ i den nødvendige databehandleraftale, hedder det.

Men kravet blev efterfølgende fjernet i det endelige udbudsmateriale, som blev udsendt.

Ifølge Version2 meddelte selskabet Alinea, der efterfølgende vandt opgaven, at selskabet slet ikke kunne byde på opgaven, hvis ikke det var muligt at indgå aftaler med amerikanske cloud-selskabet.

Det er dog endnu uklart hvilke underleverandører Alinea helt præcist anvender.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Internettets smutveje er smarte – men hvad gør I for at sikre dem?

    Det er fristende at spare tid med lækre internetapps og GenAI. Men pas på. Uautoriseret brug risikerer at underminere hele forretningsgevinsten.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S