Tech-aktier på himmelflugt midt i hård tid – danskstiftet raket er i front

Aktierne tager sig en tur opad, og særligt danskstiftede Unity tager et godt hop.

Artikel top billede

Det er en god dag at være tech-aktionær, hvis man har købt i går i hvert fald.

Aktionerne i sektoren tager nemlig et godt hop opad – især i USA.

Samlet set stiger S&P500-indekset med 4,17 procent i skrivende stund, men NASDAQ 100 stiger med 5,48.

Men kigger man på de enkelte tech-aktier, så er der større tal på spil.

Microsoft er lige nu oppe med omkring seks procent og det samme med Apple, mens Facebook-ejeren Meta stiger med 5,5 procent og søgemaskinegiganten Google stiger med 6,6 procent. Netflix er oppe med 4,4 procent.

Amazon-aktien tager et hop på hele 12 procent op.

Danske Unity, som for få dage siden gennemførte et milliardopkøb af adtech-selskabet Ironsource, er dog den helt store højdespringer med en fremgang på 26,6 procent.

Grunden til de lidt tidligere julestemning på den amerikanske børs skal ifølge mediet Euroinvestor findes i de nyligt offentliggjort inflationstal.

USA’s inflation faldt i oktober ned til 7,7 procent fra 8,2 procent måneden før, mens økonomerne forventede, og det har kastet positive reaktioner fra børsen af sig, skriver mediet.

Det er dog ikke ren fryd og gammen, for de ovennævnte aktier har i den grad haft et hårdt år. Efter tech-aktierne bragede frem under corona, har den stået på hård nedgang, hvilket især har været effekten af inflation og stigende renter.

Meta er nede for året med 68,4 procent. Google er nede med 35,7 procent. Netflix er mere end halveret med et fald på 55 procent siden januar. Skaberen af iPhonen, Apple er i alt nede med 21,5 procent i 2022, mens Microsoft er nede med 29 procent.

Amazon er nede med 43 procent år til dato.

Det har altså været en hård periode.

Og dagens helt store raket Unity er fortsat hårdt ramt. Det danske selskab, der udvikler software til skabelse af spil, er 80 procent nede for året.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S