Tech-aktier på himmelflugt midt i hård tid – danskstiftet raket er i front

Aktierne tager sig en tur opad, og særligt danskstiftede Unity tager et godt hop.

Artikel top billede

Det er en god dag at være tech-aktionær, hvis man har købt i går i hvert fald.

Aktionerne i sektoren tager nemlig et godt hop opad – især i USA.

Samlet set stiger S&P500-indekset med 4,17 procent i skrivende stund, men NASDAQ 100 stiger med 5,48.

Men kigger man på de enkelte tech-aktier, så er der større tal på spil.

Microsoft er lige nu oppe med omkring seks procent og det samme med Apple, mens Facebook-ejeren Meta stiger med 5,5 procent og søgemaskinegiganten Google stiger med 6,6 procent. Netflix er oppe med 4,4 procent.

Amazon-aktien tager et hop på hele 12 procent op.

Danske Unity, som for få dage siden gennemførte et milliardopkøb af adtech-selskabet Ironsource, er dog den helt store højdespringer med en fremgang på 26,6 procent.

Grunden til de lidt tidligere julestemning på den amerikanske børs skal ifølge mediet Euroinvestor findes i de nyligt offentliggjort inflationstal.

USA’s inflation faldt i oktober ned til 7,7 procent fra 8,2 procent måneden før, mens økonomerne forventede, og det har kastet positive reaktioner fra børsen af sig, skriver mediet.

Det er dog ikke ren fryd og gammen, for de ovennævnte aktier har i den grad haft et hårdt år. Efter tech-aktierne bragede frem under corona, har den stået på hård nedgang, hvilket især har været effekten af inflation og stigende renter.

Meta er nede for året med 68,4 procent. Google er nede med 35,7 procent. Netflix er mere end halveret med et fald på 55 procent siden januar. Skaberen af iPhonen, Apple er i alt nede med 21,5 procent i 2022, mens Microsoft er nede med 29 procent.

Amazon er nede med 43 procent år til dato.

Det har altså været en hård periode.

Og dagens helt store raket Unity er fortsat hårdt ramt. Det danske selskab, der udvikler software til skabelse af spil, er 80 procent nede for året.

Læses lige nu

    Banedanmark

    Contract Manager

    Københavnsområdet

    Køge Kommune

    Specialist i Informationssikkerhed

    Region Sjælland

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos