Sikkerhedsfolk: Apple tracker dig og indsamler data om dig - også selv om du siger nej

Er du iPhone-bruger, indsamler Apple detaljerede oplysninger om dig via sine apps - også selv om du har slået tracking fra på telefonen.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Apple indsamler ganske detaljerede oplysninger om iPhone-brugerne via selskabets egne apps - også selv om brugeren helt har slået tracking fra i telefonens indstillinger.

Sådan lyder konklusionen i en ny gennemgang, som software-selskabet Mysk står bag.

Ifølge selskabet indsamler Apple ufortrødent data via sine egne apps, selv om brugeren har slået tracking fra i telefonen..

I iPhones skal man som bruger give klar tilladelse til, at Apple skal kunne spore ‘aktivitet på tværs af apps og websteder fra andre virksomheder,’ som det hedder.

Men Mysk-folkene konkluderer ifølge Gizmodo, at indstillingerne af analytics control og andre privacy-indstillinger ikke ser ud til at have nogen som helst effekt på Apples reelle indsamling af data.

“Trackingen forbliver den samme uanset set iPhone Analytics er slået til eller slået fra,” hedder det.

Software-selskabet har her kigget på trackingen i en række Apple-apps som App Store, Apple Music, Apple TV, Books og Stocks.

Mysk skriver, at der med Apples opdatering til iOS 14.6 er grund til privacy-bekymring.

“Det ser ud til, at alle klik, som foretages i App Store-appen i iOS 14.6, sendes videre til Apple,” lyder det fra selskabet.

Ifølge Gizmodo tyder alt på, at App Store-appen høster al data på brugerens færden - herunder hvad man klikker på, hvilke apps, der søges efter, hvilke annoncer der bliver set, og hvor længe brugeren kigger på en given app.

“Appen sender detaljer om dig og din enhed - inklusive ID-numre -, telefontype, skærmopløsning, sprog og internet-opkobling,” hedder det.

Ifølge selskabet Mysk overfører Apples Health og Wallet-apps ingen data uanset om der er givet lov eller ej.

Det gør til gengæld Apple Music, Apple TV, Books, iTunes Store og Stocks.

Mysk-folkene har testet de pågældende apps på to forskellige telefoner.

Den ene er en jailbroken iPhone med iOS 14.6, hvor de har dekrypteret data, så de kan se, hvilke data der videresendes.

Den anden er en almindelige iPhone med iOS 16.

Du kan læse hele gennemgangen af deres opdagelser hos Gizmodo her.

Og du kan se en video, som de har oploadet med deres opdagelser, her:

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura