Mozilla-program udfordrer Outlook Express

Mozilla har netop lanceret Thunderbird, et mailprogram, der skal konkurrere med de kendte programmer Outlook Express og Eudora. Brugere skal ikke alene overbevises af solid sikkerhed ? de skal konverteres.

Mailprogrammet Thunderbird er kommet i den første officielle version fra Mozilla-fonden. Programmet tilhører også open source-riget og er det første mailprogram i kategorien, der retter sig til 'masserne'.

Thunderbird er blevet udviklet gennem de sidste to år og er Mozillas forsøg på at få konverteret Outlook-brugere. Tidligere versioner er allerede blevet downloadet over en million gange.

Avancerede spamfiltre

Det er blandt andet programmets avancerede spamfiltre og den indbyggede RSS-læser, der efter planen skal få brugerne til at se lyset.

Og så er der den ikke uvæsentlige detalje, at Thunderbird er helt og aldeles immun overfor virus båret af Internet Explorer ? for den bruger Mozilla-teknologi til at vise HTML-mails.

Derudover tillader Thunderbird ikke automatiske scripts og henter ikke automatisk vedhæftede billeder.

Mozilla regner dog ikke med, at Thunderbird vil lette i samme grad som organisationens browser, Firefox, der er blevet downloadet over ni millioner gange siden lanceringen for knapt en måned siden. Begge programmer fås til Windows, Linux og Macintosh.

Indtil videre er Thunderbird 1.0 kun tilgængelig på engelsk, men andre sprog vil komme inden for de næste par uger, lyder det.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Eldorado A/S

    IT-supporter

    Sydjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger teknisk specialist/IT-tekniker

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S