Her er de 20 mest anvendte passwords i Danmark

Ja, 123456789 er stadig det mest anvendte password i Danmark. Se om du anvender en af de 20 mest udbredte her.

Artikel top billede

Er et af dine password hele talrækken i kronologisk rækkefølge, er du ikke alene. I hvert fald ikke i Danmark.

For det nicifrede tal 123456789 er for tiden det mest anvendte password herhjemme, lyder det fra sikkerhedsselskabet NordPass i en ny opgørelse.

Det næstmest-anvendte password er 123456, mens det tredjemest anvendte password er 12345.

Og hvad tror du så, at det fjerdemest anvendte password er?

Ja, det er rigtigt. Det er sørme 1234.

Kompleksiteten er ikke høj, og ifølge Nordpass kan 83 procent af de 200 mest anvendte adgangskoder da også knækkes af hackere på under et sekund.

Ifølge selskabet er det foruden de mest elementære talrækker en udbredt tendens at anvende sit navn som password.

“I Danmark er Mikkel, Jesper og Kasper blandt de mest populære navne brugt som kodeord. Verden over er trenden også stor: Verdens mest brugte navne er Daniel, Thomas, Jordan, Michael, Marina og Jessica,” lyder det fra selskabet.

Globalt set er det mest udbredte password kort og godt ‘password.’

I blandt andet USA, Australien og Canada ser NordPass en udbredt tendens til at brugerne i deres valg af password elaborerer over ‘fuck’-temaet med versioneringer som ‘fuckyou,’ ‘fucoff’ og ‘fuckyou1.’

“På den anden side er kærlige ord også meget brugt - "iloveyou" og dets oversættelser til andre sprog ("teamo" i Spanien, "ichliebedich" i Tyskland osv.) er meget almindelige adgangskoder sammen med "sunshine", "princess" og ”love,", lyder det.

De 20 mest anvendte passwords i Danmark:

1) 123456789

2) 123456

3) 12345

4)1234

5) password

6) 123123

7) 12345678

8) lol123

9) mikkel

10) hej123

11) hejhej

12) rasmus

13) kdy1234

14) jesper

15) kasper

16) 123

17) martin

18) 123321

19) frederik

20) morten

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo