Elon Musk vil finde en ny topchef til Twitter

Elon Musk gider ikke at bruge så meget tid på Twitter i fremtiden, som han gør nu. Derfor vil han finde en ny øverstbefalende til det sociale medie.

Artikel top billede

(Foto: U.S. AIR FORCE ACADEMY)

Da Elon Musk købte Twitter udråbte han sig selv til CEO, og siden har han haft umådelig travlt med at foretage små og store ændringer på det sociale medie.

Han har bestemt ikke ligget på den lade side, men noget tyder på, at det ikke kommer til at vare ved.

Verdens rigeste mand har nemlig bedyret, at han vil komme til at bruge mindre tid på Twitter, og sidenhen vil han også finde en ny administrerende direktør, skriver Reuters.

Elon Musk håber på at være færdig med restruktureringen af Twitter denne uge.

Siden han købte selskabet for 44 milliarder dollar, har Elon Musk fyret omkring halvdelen af medarbejderstaben, hvilket svarer til 3.700 ansatte.

Dertil har han implementeret en masse ændringer internt i selskabet på medarbejdersiden.

Han har blandt andet inddraget alle hjemmearbejde-muligheder for de ansatte ved at kræve, at medarbejdere stempler ind på kontoret mindst 40 timer om ugen. Kan dette krav ikke efterleves, ’er opsigelsen modtaget’, som han formulerer det.

Selvom der før eller siden skal findes en ny CEO, skriver Elon Musk i et tweet, at han vil fortsætte med at styre Twitter indtil, selskabet står stærkere, hvilket han siger, vil tage noget tid.

Foruden sin nuværende post som CEO for Twitter, er 51-årige Elon Musk også CEO for Tesla og for rumfartsselskabet SpaceX.

Som noget af det første efter sin overtagelse, fyrede han den daværende CEO Parag Agrawal.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger sin næste specialist i Exchange, mailflow og brugersupport

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Infrastructure Specialist

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura