Bog: Frivillige kortlægger giftmord og krigsforbrydelser med open source

I “We Are Bellingcat: Global Crime, Online Sleuths, and the Bold Future of News” fortæller grundlæggeren, hvordan netværket kommer til bunds i sager, som magthavere, kleptokrater og kriminelle helst vil begrave under misinformation.

Artikel top billede

Bellingcat har en stor del af æren for, at sandheden er kommet for en dag om nedskydningen af Malaysian Airlines Flight 17 over Ukraine, Assads brug af kemiske våben i den syriske borgerkrig og forgiftningen af den russiske dobbeltagent Sergei Skripal og hans datter i England.

De onlinebaserede efterforskere har imidlertid også knækket talrige andre sager, som ellers hører til i departementet for undersøgende journalistik og efterforskningsarbejde på højt niveau.

Lige fra kortlægning af den ekstremt voldsomme eksplosion i Bagdad i 2020 til sporing af pædofile på grundlag af ét sløret foto af en palmestrand og meget, meget mere.

I “We Are Bellingcat: Global Crime, Online Sleuths, and the Bold Future of News” fortæller stifteren selv historien om, hvordan et netværk af frivillige it-eksperter, onlinejournalister og dataanalytikere er kommet så langt.

Ligeledes får man i bogen den spændende baggrund for, hvordan de bruger frit tilgængelige open source-baserede værktøjer – og en hel del stædighed – til at komme til bunds i sager, som magthavere, kriminelle syndikater, kleptokrater og politiske ekstremister helst ser begravet under et tykt lag misinformation.

Det stod ellers ikke skrevet i stjernerne, at Eliot Higgins skulle sætte sit navn på meget andet end high-score listen i de computerspil, han også har brugt en hel del tid på.

Men efter at have fejlet i gymnasiet og siden kastede sig over finans og blogging, begyndte han at interessere sig for begivenhederne under Det Arabiske Forår.

Her blev han gennem intens YouTube-kigning lidt af en våbenekspert og begyndte blandt andet at holde rede på, hvilket materiel der blev brugt i Syrien.

Siden startede han en Kickstarter-kampagne for at finansiere opbygningen af aktiviteter blandt en gruppe frivillige journalister og efterforskere – Bellingcat – og så gik det ellers slag i slag.

Det fortæller han alt sammen om i bogen, ligesom man får en mere grundig indføring i de værktøjer og metoder, gruppen bruger til at få sandheden frem.

“We Are Bellingcat: Global Crime, Online Sleuths, and the Bold Future of News” har høstet ros fra en næsten uendelig stribe af medier, og som den respekterede internationale iagttager Anne Applebaum konstaterer:

“If you don't know what Bellingcat is, this is your chance to learn: We Are Bellingcat tells the story of the most innovative practitioners of open-source intelligence and online journalism in the world.”

I dette glimrende interview fortæller Higgins selv mere om metoderne. Ligesom vi også her på Computerworld tidligere har skrevet flere gange om gruppens aktiviteter – senest om hvordan de bruger data til at skabe et opdateret kort over Ruslands krig i Ukraine.

Titel: We Are Bellingcat: Global Crime, Online Sleuths, and the Bold Future of News

Forfatter: Eliot Higgins

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Aarhus C

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

Digital transformation | Online

Copilot i praksis: Sådan får du mest ud af AI

Få inspiration til at implementere, anvende og udnytte Copilot optimalt og forsvarligt.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

Sarah Birkegaard Elkjær

Norriq Danmark A/S

Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

Karoline Lotz Jonassen

Forte Advice

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S