Bog: Frivillige kortlægger giftmord og krigsforbrydelser med open source

I “We Are Bellingcat: Global Crime, Online Sleuths, and the Bold Future of News” fortæller grundlæggeren, hvordan netværket kommer til bunds i sager, som magthavere, kleptokrater og kriminelle helst vil begrave under misinformation.

Artikel top billede

Bellingcat har en stor del af æren for, at sandheden er kommet for en dag om nedskydningen af Malaysian Airlines Flight 17 over Ukraine, Assads brug af kemiske våben i den syriske borgerkrig og forgiftningen af den russiske dobbeltagent Sergei Skripal og hans datter i England.

De onlinebaserede efterforskere har imidlertid også knækket talrige andre sager, som ellers hører til i departementet for undersøgende journalistik og efterforskningsarbejde på højt niveau.

Lige fra kortlægning af den ekstremt voldsomme eksplosion i Bagdad i 2020 til sporing af pædofile på grundlag af ét sløret foto af en palmestrand og meget, meget mere.

I “We Are Bellingcat: Global Crime, Online Sleuths, and the Bold Future of News” fortæller stifteren selv historien om, hvordan et netværk af frivillige it-eksperter, onlinejournalister og dataanalytikere er kommet så langt.

Ligeledes får man i bogen den spændende baggrund for, hvordan de bruger frit tilgængelige open source-baserede værktøjer – og en hel del stædighed – til at komme til bunds i sager, som magthavere, kriminelle syndikater, kleptokrater og politiske ekstremister helst ser begravet under et tykt lag misinformation.

Det stod ellers ikke skrevet i stjernerne, at Eliot Higgins skulle sætte sit navn på meget andet end high-score listen i de computerspil, han også har brugt en hel del tid på.

Men efter at have fejlet i gymnasiet og siden kastede sig over finans og blogging, begyndte han at interessere sig for begivenhederne under Det Arabiske Forår.

Her blev han gennem intens YouTube-kigning lidt af en våbenekspert og begyndte blandt andet at holde rede på, hvilket materiel der blev brugt i Syrien.

Siden startede han en Kickstarter-kampagne for at finansiere opbygningen af aktiviteter blandt en gruppe frivillige journalister og efterforskere – Bellingcat – og så gik det ellers slag i slag.

Det fortæller han alt sammen om i bogen, ligesom man får en mere grundig indføring i de værktøjer og metoder, gruppen bruger til at få sandheden frem.

“We Are Bellingcat: Global Crime, Online Sleuths, and the Bold Future of News” har høstet ros fra en næsten uendelig stribe af medier, og som den respekterede internationale iagttager Anne Applebaum konstaterer:

“If you don't know what Bellingcat is, this is your chance to learn: We Are Bellingcat tells the story of the most innovative practitioners of open-source intelligence and online journalism in the world.”

I dette glimrende interview fortæller Higgins selv mere om metoderne. Ligesom vi også her på Computerworld tidligere har skrevet flere gange om gruppens aktiviteter – senest om hvordan de bruger data til at skabe et opdateret kort over Ruslands krig i Ukraine.

Titel: We Are Bellingcat: Global Crime, Online Sleuths, and the Bold Future of News

Forfatter: Eliot Higgins

Annonce

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

AI-led Growth Leader for Intelligent Industry NCE

Københavnsområdet

Statens IT

Datacenter og Netværksspecialist

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks