Bog: Frivillige kortlægger giftmord og krigsforbrydelser med open source

I “We Are Bellingcat: Global Crime, Online Sleuths, and the Bold Future of News” fortæller grundlæggeren, hvordan netværket kommer til bunds i sager, som magthavere, kleptokrater og kriminelle helst vil begrave under misinformation.

Artikel top billede

Bellingcat har en stor del af æren for, at sandheden er kommet for en dag om nedskydningen af Malaysian Airlines Flight 17 over Ukraine, Assads brug af kemiske våben i den syriske borgerkrig og forgiftningen af den russiske dobbeltagent Sergei Skripal og hans datter i England.

De onlinebaserede efterforskere har imidlertid også knækket talrige andre sager, som ellers hører til i departementet for undersøgende journalistik og efterforskningsarbejde på højt niveau.

Lige fra kortlægning af den ekstremt voldsomme eksplosion i Bagdad i 2020 til sporing af pædofile på grundlag af ét sløret foto af en palmestrand og meget, meget mere.

I “We Are Bellingcat: Global Crime, Online Sleuths, and the Bold Future of News” fortæller stifteren selv historien om, hvordan et netværk af frivillige it-eksperter, onlinejournalister og dataanalytikere er kommet så langt.

Ligeledes får man i bogen den spændende baggrund for, hvordan de bruger frit tilgængelige open source-baserede værktøjer – og en hel del stædighed – til at komme til bunds i sager, som magthavere, kriminelle syndikater, kleptokrater og politiske ekstremister helst ser begravet under et tykt lag misinformation.

Det stod ellers ikke skrevet i stjernerne, at Eliot Higgins skulle sætte sit navn på meget andet end high-score listen i de computerspil, han også har brugt en hel del tid på.

Men efter at have fejlet i gymnasiet og siden kastede sig over finans og blogging, begyndte han at interessere sig for begivenhederne under Det Arabiske Forår.

Her blev han gennem intens YouTube-kigning lidt af en våbenekspert og begyndte blandt andet at holde rede på, hvilket materiel der blev brugt i Syrien.

Siden startede han en Kickstarter-kampagne for at finansiere opbygningen af aktiviteter blandt en gruppe frivillige journalister og efterforskere – Bellingcat – og så gik det ellers slag i slag.

Det fortæller han alt sammen om i bogen, ligesom man får en mere grundig indføring i de værktøjer og metoder, gruppen bruger til at få sandheden frem.

“We Are Bellingcat: Global Crime, Online Sleuths, and the Bold Future of News” har høstet ros fra en næsten uendelig stribe af medier, og som den respekterede internationale iagttager Anne Applebaum konstaterer:

“If you don't know what Bellingcat is, this is your chance to learn: We Are Bellingcat tells the story of the most innovative practitioners of open-source intelligence and online journalism in the world.”

I dette glimrende interview fortæller Higgins selv mere om metoderne. Ligesom vi også her på Computerworld tidligere har skrevet flere gange om gruppens aktiviteter – senest om hvordan de bruger data til at skabe et opdateret kort over Ruslands krig i Ukraine.

Titel: We Are Bellingcat: Global Crime, Online Sleuths, and the Bold Future of News

Forfatter: Eliot Higgins

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

    Mia Vang Petersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S