De fleste modeller med hjemmearbejde fejler: Men en hybrid variant er enormt succesfuld

Med corona fik vi en revolution af arbejdslivet, men i kølvandet er der opstået forvirring om, hvad der er den bedste balance mellem hjemme- og kontorarbejdet. Ny undersøgelse fra Gartner hævder at have svaret på den bedste model.

Artikel top billede

(Foto: Rodeo Project Management Software)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Tjek Gartners bud på den mest optimale arbejdsmodel
1.026
5:15 min
Corona-pandemien endte med at blive en chokterapi for arbejdspladsen, som på kort tid undergik en revolution, hvor det pludselig var helt okay at arbejde hjemmefra.

Siden har flere modeller været afprøvet - fra de anarkistiske over faste 2/3- eller 3/2-varianten til delvis tilbagetrækning.

Og midt i en nu sur økonomisk periode, kan vi måske forvente, at direktører vil beordre alle mand på kontor igen.

Men det ville være en kæmpe fejl.

Annonceindlæg tema

Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job