Stor undersøgelse: Kvæler Google og Apples næsten totale dominans på browsermarkedet innovationen?

Den britiske konkurrencemyndighed Competition and Markets Authority (CMA) meddelte tirsdag, at det vil se nærmere på, om mobil-browsere fra Apple og Google kvæler innovation og konkurrence ved hjælp af restriktioner i browserne.

Artikel top billede

Storbritannien tager endnu et skridt i sin tech-gigant antitrust-march.

Denne gang er det Google og Apple, der skal ses efter i sømmene.

Det gælder mere konkret de to virksomheders mobil-browsere.

Den britiske konkurrencemyndighed Competition and Markets Authority (CMA) meddelte tirsdag, at den vil se nærmere på mobil-browsere fra Apple og Google.

Det sker efter, at myndigheden har fået mange henvendelser fra browser-leverandører, web-udviklere og cloud-spiltjenesteudbydere, der oplyser, at restrektionerne i disse browsere er med til at kvæle innovationen og øge omkostningerne for dem.

Mange virksomheder og web-udviklere oplyser ifølge CMA, at de holdes tilbage af
Apples og Googles browser-restriktioner.

Derfor vil CMA nu blandt andet undersøge restriktioner på cloud spil. Det er dog uvist, hvorfor dette skal undersøges, eftersom Apples restriktioner i forbindelse med spil ikke er i dets Safari-browser, men derimod i virksomhedens App Store.

Et andet punkt, der skal granskes, er anklagen om, at de to virksomheder ikke investerer nok penge i deres browser-teknologier, hvilket betyder, at web-udviklere og andre bliver nødt til at bruge flere penge på at udvikle apps, der arbejder udenom problemer i de respektive browsere.

Undersøgelsen støttes af blandt andet DuckDuckGo, Meta, Microsoft, Mozilla og Vodaphone.

Google og Apple har indtil nu primært forsvaret sig med, at restriktionerne skyldes sikkerhedsmæssige hensyn eller hensyn til brugervenlighed.

”Vi planlægger at undersøge, om de bekymringer, vi har hørt, er berettigede, og i givet fald identificere skridt til at forbedre konkurrencen og innovationen i disse sektorer,” lyder det fra den midlertidige CMA-chef Sarah Cardell.

Undersøgelser som disse skal være afsluttet inden for 18 måneder. CMA har i den forbindelse mulighed for at uddele bøder til virksomheder, der ikke overholder reglerne.

Læses lige nu

    Metroselskabet I/S

    Senior IT Help Desk Specialist

    Københavnsområdet

    Quadsat ApS

    Robotics Engineer

    Fyn

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Red Barnet

    Software developer til Red Barnets IT-team

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos