Beskyldt for at krænke menneskerettighederne, indeholder sårbarheder og er forbudt i USA: Kinesiske overvågningskameraer skal hænge over danske motorveje

175 kameraer er indkøbt fra kinesisk selskab, der er beskyldt for at bidrage til det kinesiske regimes overvågning af borgere. Og snart skal de hænge langs de danske motorveje. It-sikkerheden kan også blive et problem.

Artikel top billede

Om lidt skal de danske motorvejer til at overvåges i endnu større udstrækning, og det skal ske via kameraer fra den kinesiske leverandør Hikvision.

I alt er 175 overvågningskameraer blevet indkøbt af Vejdirektoratet, skriver Politiken, og kontrakten holder muligheden for at indkøbe yderligere 75 åben.

Indkøbet vil ikke komme over fem millioner kroner. Alligevel møder valget af leverandør kritik.

Blandt andet siger programleder ved Institut for Menneskerettigheder, Cathrine Bloch Veiberg, til avisen:

”Offentlige myndigheder bør som en del af deres ansvarlige indkøbspraksis ikke kun kigge på pris og leveringstid, men også på hvorvidt de her leverandører lever op til sociale og menneskeretlige forventninger. Der burde en leverandør som Hikvision bone ud som risikabel.”

Hikvision har været været beskyldt for at medvirke til opbygningen af et overvågningssamfund i det vestlige Kinas Xinjiang-region, hvor borgere, ifølge FN, bliver udsat for tortur, overgreb og tvangsmedicinering.

Mens Vejdirektoratet øjensynligt ikke har skelet til det sociale aspekt af kamera-indkøbet, så har andre danske instanser, herunder Staten og Kommunernes Indkøbsservice, Atea og Region Hovedstaden, fravalgt Hikvision både på grund af menneskerettigheder og af hensyn til it-sikkerhed.

Desuden har den danske FE-enhed Center for Cybersikkerhed før meldt om kendte sårbarheder i to af Hikvisions produkter.

Men Vejdirektoratet afviser den sikkerhedsmæssige risiko, fordi der installeres firewall og kodeord.

Flere af den kinesiske overvågningsleverandørs produkter hænger allerede langs de fynske motorveje.

Hikvision er for ganske nyligt blevet forbudt i USA gennem en vedtagelse fra den amerikanske kommunikationskomité (FCC).

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Pointsharp

    Undgå disse faldgruber, når du skifter fra manuel adgang til identitetsautomatisering

    Identitetsstyring håndteres i mange organisationer stadig som en kombination af ticketsystemer, e-mail-anmodninger, chatbeskeder og lignende kanaler.

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job