Beskyldt for at krænke menneskerettighederne, indeholder sårbarheder og er forbudt i USA: Kinesiske overvågningskameraer skal hænge over danske motorveje

175 kameraer er indkøbt fra kinesisk selskab, der er beskyldt for at bidrage til det kinesiske regimes overvågning af borgere. Og snart skal de hænge langs de danske motorveje. It-sikkerheden kan også blive et problem.

Artikel top billede

Om lidt skal de danske motorvejer til at overvåges i endnu større udstrækning, og det skal ske via kameraer fra den kinesiske leverandør Hikvision.

I alt er 175 overvågningskameraer blevet indkøbt af Vejdirektoratet, skriver Politiken, og kontrakten holder muligheden for at indkøbe yderligere 75 åben.

Indkøbet vil ikke komme over fem millioner kroner. Alligevel møder valget af leverandør kritik.

Blandt andet siger programleder ved Institut for Menneskerettigheder, Cathrine Bloch Veiberg, til avisen:

”Offentlige myndigheder bør som en del af deres ansvarlige indkøbspraksis ikke kun kigge på pris og leveringstid, men også på hvorvidt de her leverandører lever op til sociale og menneskeretlige forventninger. Der burde en leverandør som Hikvision bone ud som risikabel.”

Hikvision har været været beskyldt for at medvirke til opbygningen af et overvågningssamfund i det vestlige Kinas Xinjiang-region, hvor borgere, ifølge FN, bliver udsat for tortur, overgreb og tvangsmedicinering.

Mens Vejdirektoratet øjensynligt ikke har skelet til det sociale aspekt af kamera-indkøbet, så har andre danske instanser, herunder Staten og Kommunernes Indkøbsservice, Atea og Region Hovedstaden, fravalgt Hikvision både på grund af menneskerettigheder og af hensyn til it-sikkerhed.

Desuden har den danske FE-enhed Center for Cybersikkerhed før meldt om kendte sårbarheder i to af Hikvisions produkter.

Men Vejdirektoratet afviser den sikkerhedsmæssige risiko, fordi der installeres firewall og kodeord.

Flere af den kinesiske overvågningsleverandørs produkter hænger allerede langs de fynske motorveje.

Hikvision er for ganske nyligt blevet forbudt i USA gennem en vedtagelse fra den amerikanske kommunikationskomité (FCC).

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

    Forretningsudvikler til procesoptimering

    Midtjylland

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Networking Presales Specialist

    Københavnsområdet

    Everllence

    Senior Embedded Software Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job