Artikel top billede

Beskyldt for at krænke menneskerettighederne, indeholder sårbarheder og er forbudt i USA: Kinesiske overvågningskameraer skal hænge over danske motorveje

175 kameraer er indkøbt fra kinesisk selskab, der er beskyldt for at bidrage til det kinesiske regimes overvågning af borgere. Og snart skal de hænge langs de danske motorveje. It-sikkerheden kan også blive et problem.

Om lidt skal de danske motorvejer til at overvåges i endnu større udstrækning, og det skal ske via kameraer fra den kinesiske leverandør Hikvision.

I alt er 175 overvågningskameraer blevet indkøbt af Vejdirektoratet, skriver Politiken, og kontrakten holder muligheden for at indkøbe yderligere 75 åben.

Indkøbet vil ikke komme over fem millioner kroner. Alligevel møder valget af leverandør kritik.

Blandt andet siger programleder ved Institut for Menneskerettigheder, Cathrine Bloch Veiberg, til avisen:

”Offentlige myndigheder bør som en del af deres ansvarlige indkøbspraksis ikke kun kigge på pris og leveringstid, men også på hvorvidt de her leverandører lever op til sociale og menneskeretlige forventninger. Der burde en leverandør som Hikvision bone ud som risikabel.”

Hikvision har været været beskyldt for at medvirke til opbygningen af et overvågningssamfund i det vestlige Kinas Xinjiang-region, hvor borgere, ifølge FN, bliver udsat for tortur, overgreb og tvangsmedicinering.

Mens Vejdirektoratet øjensynligt ikke har skelet til det sociale aspekt af kamera-indkøbet, så har andre danske instanser, herunder Staten og Kommunernes Indkøbsservice, Atea og Region Hovedstaden, fravalgt Hikvision både på grund af menneskerettigheder og af hensyn til it-sikkerhed.

Desuden har den danske FE-enhed Center for Cybersikkerhed før meldt om kendte sårbarheder i to af Hikvisions produkter.

Men Vejdirektoratet afviser den sikkerhedsmæssige risiko, fordi der installeres firewall og kodeord.

Flere af den kinesiske overvågningsleverandørs produkter hænger allerede langs de fynske motorveje.

Hikvision er for ganske nyligt blevet forbudt i USA gennem en vedtagelse fra den amerikanske kommunikationskomité (FCC).




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
TIETOEVRY DENMARK A/S
Udvikler, sælger og implementerer software til ESDH, CRM og portaler. Fokus på detailhandel, bygge- og anlæg, energi og finans.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere