Beskyldt for at krænke menneskerettighederne, indeholder sårbarheder og er forbudt i USA: Kinesiske overvågningskameraer skal hænge over danske motorveje

175 kameraer er indkøbt fra kinesisk selskab, der er beskyldt for at bidrage til det kinesiske regimes overvågning af borgere. Og snart skal de hænge langs de danske motorveje. It-sikkerheden kan også blive et problem.

Artikel top billede

Om lidt skal de danske motorvejer til at overvåges i endnu større udstrækning, og det skal ske via kameraer fra den kinesiske leverandør Hikvision.

I alt er 175 overvågningskameraer blevet indkøbt af Vejdirektoratet, skriver Politiken, og kontrakten holder muligheden for at indkøbe yderligere 75 åben.

Indkøbet vil ikke komme over fem millioner kroner. Alligevel møder valget af leverandør kritik.

Blandt andet siger programleder ved Institut for Menneskerettigheder, Cathrine Bloch Veiberg, til avisen:

”Offentlige myndigheder bør som en del af deres ansvarlige indkøbspraksis ikke kun kigge på pris og leveringstid, men også på hvorvidt de her leverandører lever op til sociale og menneskeretlige forventninger. Der burde en leverandør som Hikvision bone ud som risikabel.”

Hikvision har været været beskyldt for at medvirke til opbygningen af et overvågningssamfund i det vestlige Kinas Xinjiang-region, hvor borgere, ifølge FN, bliver udsat for tortur, overgreb og tvangsmedicinering.

Mens Vejdirektoratet øjensynligt ikke har skelet til det sociale aspekt af kamera-indkøbet, så har andre danske instanser, herunder Staten og Kommunernes Indkøbsservice, Atea og Region Hovedstaden, fravalgt Hikvision både på grund af menneskerettigheder og af hensyn til it-sikkerhed.

Desuden har den danske FE-enhed Center for Cybersikkerhed før meldt om kendte sårbarheder i to af Hikvisions produkter.

Men Vejdirektoratet afviser den sikkerhedsmæssige risiko, fordi der installeres firewall og kodeord.

Flere af den kinesiske overvågningsleverandørs produkter hænger allerede langs de fynske motorveje.

Hikvision er for ganske nyligt blevet forbudt i USA gennem en vedtagelse fra den amerikanske kommunikationskomité (FCC).

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)