Nye teleprodukter fra kinesiske Huawei og ZTE er nu gjort ulovlige i USA

Sanktionerne mod Huawei og ZTE bliver endnu engang skærpede i USA, og om lidt er der ikke flere huller de to kinesiske leverandører kan skubbe deres produkter ind i landet gennem.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld.dk)

Fremover vil nye teleprodukter fra de kinesiske telegiganter Huawei og ZTE ikke blive godkendt i USA.

Det er netop blevet vedtaget af den amerikanske kommunikationskomité FCC, som giver den begrundelse, at produkterne udgør en "uacceptabel risiko" for landet.

Det skriver Ritzau.

Det nye totalforbud inkluderer også salg og import af udstyr fra to andre kinesiske selskaber - Dahau og Hikvision, der begge er laverandører af overvågningsudstyr.

Også telekoncernen Hytera (naturligvis også kinesisk) er under dette forbud.

Tiltaget er det seneste i en lang række nye love og afgørelser på området, som har været i gang siden Barack Obama var præsident.

Formålet med de mange nye tiltag er at beskytte sig mod kinesisk overvågning mod amerikanske borgere og virksomheder.

Hverken Huawei, ZTE eller de resterende ovennævnte selskaber har svaret på henvendelse, skriver Ritzau.

Også her hjemme har den danske regering arbejdet for at udskille kinesiske aktører fra det danske marked i telebranchen.

Her har man dog undgået at nævne specifikke navne i implementeret lovgivning.

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job