Nye teleprodukter fra kinesiske Huawei og ZTE er nu gjort ulovlige i USA

Sanktionerne mod Huawei og ZTE bliver endnu engang skærpede i USA, og om lidt er der ikke flere huller de to kinesiske leverandører kan skubbe deres produkter ind i landet gennem.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld.dk)

Fremover vil nye teleprodukter fra de kinesiske telegiganter Huawei og ZTE ikke blive godkendt i USA.

Det er netop blevet vedtaget af den amerikanske kommunikationskomité FCC, som giver den begrundelse, at produkterne udgør en "uacceptabel risiko" for landet.

Det skriver Ritzau.

Det nye totalforbud inkluderer også salg og import af udstyr fra to andre kinesiske selskaber - Dahau og Hikvision, der begge er laverandører af overvågningsudstyr.

Også telekoncernen Hytera (naturligvis også kinesisk) er under dette forbud.

Tiltaget er det seneste i en lang række nye love og afgørelser på området, som har været i gang siden Barack Obama var præsident.

Formålet med de mange nye tiltag er at beskytte sig mod kinesisk overvågning mod amerikanske borgere og virksomheder.

Hverken Huawei, ZTE eller de resterende ovennævnte selskaber har svaret på henvendelse, skriver Ritzau.

Også her hjemme har den danske regering arbejdet for at udskille kinesiske aktører fra det danske marked i telebranchen.

Her har man dog undgået at nævne specifikke navne i implementeret lovgivning.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen