Nye teleprodukter fra kinesiske Huawei og ZTE er nu gjort ulovlige i USA

Sanktionerne mod Huawei og ZTE bliver endnu engang skærpede i USA, og om lidt er der ikke flere huller de to kinesiske leverandører kan skubbe deres produkter ind i landet gennem.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld.dk)

Fremover vil nye teleprodukter fra de kinesiske telegiganter Huawei og ZTE ikke blive godkendt i USA.

Det er netop blevet vedtaget af den amerikanske kommunikationskomité FCC, som giver den begrundelse, at produkterne udgør en "uacceptabel risiko" for landet.

Det skriver Ritzau.

Det nye totalforbud inkluderer også salg og import af udstyr fra to andre kinesiske selskaber - Dahau og Hikvision, der begge er laverandører af overvågningsudstyr.

Også telekoncernen Hytera (naturligvis også kinesisk) er under dette forbud.

Tiltaget er det seneste i en lang række nye love og afgørelser på området, som har været i gang siden Barack Obama var præsident.

Formålet med de mange nye tiltag er at beskytte sig mod kinesisk overvågning mod amerikanske borgere og virksomheder.

Hverken Huawei, ZTE eller de resterende ovennævnte selskaber har svaret på henvendelse, skriver Ritzau.

Også her hjemme har den danske regering arbejdet for at udskille kinesiske aktører fra det danske marked i telebranchen.

Her har man dog undgået at nævne specifikke navne i implementeret lovgivning.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job