Danske virksomheder kører med forældede ERP-systemer fra Microsoft i stor stil

Der er stadig masser af danske virksomheder, der har så gamle ERP-versioner fra Microsoft, at de ikke længere er supporteret. Men de behøver muligvis ikke opgradere endnu, lyder det fra ERP-ekspert Herbert Nathan.

Artikel top billede

(Foto: Herbert Nathan)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Herbert Nathans vurdering af hvor mange danske virksomheder, der har gamle ERP-versioner fra Microsoft
  • Hvorfor det ikke nødvendigvis er et problem
756
4 min
Gik man og troede, at størstedelen af danske virksomheder var hyper digitaliserede med de nyeste smarte cloud-løsninger, skal man tro om igen. I hvert fald når det drejer sig om it-understøttelsen af virksomhedernes økonomiske motorrum.

For der er stadig masser af virksomheder, der kører med så gamle ERP-versioner, at de faktisk for længst er gået ud af support.

Annonceindlæg tema

Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Konsulenter til IT-kontraktstyring og IT-udbud til gennemgførelse af IT-anskaffelser i Forsvaret

Københavnsområdet

SOS International

Platform Engineer – Team Lead

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS