Danske virksomheder kører med forældede ERP-systemer fra Microsoft i stor stil

Der er stadig masser af danske virksomheder, der har så gamle ERP-versioner fra Microsoft, at de ikke længere er supporteret. Men de behøver muligvis ikke opgradere endnu, lyder det fra ERP-ekspert Herbert Nathan.

Artikel top billede

(Foto: Herbert Nathan)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Herbert Nathans vurdering af hvor mange danske virksomheder, der har gamle ERP-versioner fra Microsoft
  • Hvorfor det ikke nødvendigvis er et problem
756
4 min
Gik man og troede, at størstedelen af danske virksomheder var hyper digitaliserede med de nyeste smarte cloud-løsninger, skal man tro om igen. I hvert fald når det drejer sig om it-understøttelsen af virksomhedernes økonomiske motorrum.

For der er stadig masser af virksomheder, der kører med så gamle ERP-versioner, at de faktisk for længst er gået ud af support.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S