Windows 11 får ny opdatering med 28 forbedringer – og ét nyt problem

Microsoft er kommet med en valgfri Windows-opdatering med flere ændringer, men intet sikkerhedsmæssigt dog. Der bliver blandt andet sket ændringer med spil-performance og Onedrive. Der kan dog opstå problemer med Joblisten.

Artikel top billede

(Foto: Clint Patterson/Unsplash)

Microsoft har netop frigivet den valgfrie kumulative KB5020044-forhåndsopdatering til alle udgaver af Windows 11 22H2.

Opdateringen er valgfri og byder på 28 forbedringer og fejlrettelser.

Ifølge Microsoft er der blandt andet tale om OneDrive-lagergrænseadvarsler og rettelser til et problem, der forårsager File Explorer-nedbrud, når kontekstmenuer og menupunkter lukkes.

"Det giver Microsoft OneDrive-abonnenter lageradvarsler på siden 'Systemer' i appen 'Indstillinger'. Advarslerne vises, når du er tæt på din lagergrænse. Du kan også administrere din lagerplads og købe yderligere lagerplads, hvis det er nødvendigt," skriver Tech-giganten.

Derudover ordner opdateringen nogle problemer med ydeevnen inden for gaming, som der har været i forbindelse med Windows 11 22H2-udrulningen.

"Nogle spil og apps kan opleve lavere ydeevne end forventet eller hakkende på Windows 11, version 22H2," meddelte Microsoft dengang og fortsatte:

"Berørte spil og apps aktiverer utilsigtet GPU-ydeevnefejlretningsfunktioner, der ikke er beregnet til at blive brugt af forbrugere."

Det blev ikke specificeret, hvilke apps og spil, der var tale om, men nu bør det være fikset.

Derudover er der kommet ændringer til Windows Spotlight.

"Den [opdateringen, red.] kombinerer Windows Spotlight med temaer på siden 'Personalisering'. Dette gør det nemmere for dig at opdage og aktivere Windows Spotlight-funktionen," skriver Microsoft.

Også problemer

Der er dog også lidt malurt i bægeret. Ifølge mediet MSPoweruser skaber KB5020044-opdateringen nemlig problemer for Joblisten – også kaldet Task Manager, hvis man benytter sig af en engelsk enhed.

Det drejer sig dog om UI-problemer, da det er farverne i joblisten, som bliver påvirket og ikke funktionaliteten. Det betyder dog, at nogle dele af brugergrænsefladen muligvis ikke læses på grund af farveforvrængning.

Du finder opdateringen under ’Indstillinger’ og så ’Windows Update’ og ’Søg efter opdatering’.

Der er i alt 28 ændringer i denne opdatering. De største er blevet nævnt her, mens resten hovedsageligt er mindre fejlrettelser, som ikke er af sikkerhedsmæssig karakter.

Du kan se den fulde liste her.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Cognizant

    AI er ikke problemet. Eksekvering er.

    Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S