Sådan vil ny direktør hos Bankdata hæve effektiviteten hos 350 udviklere: "Der er en del at komme efter. Det er motoren, der skal skaleres til næste niveau"

Interview: Martin Stampe er ny CIO og direktør for udviklingsområdet hos Bankdata. Nu står han overfor opgaven om at få mere ud af udviklerne og hæve effektiviteten. "Det handler om at gøre det nemmere at være udvikler i Bankdata."

Artikel top billede

(Foto: www.andreashoumann.com)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Her er ny direktør med ansvar for 350 udviklere hos Bankdata
  • Sådan vil han hæve effektiviteten
  • Hvorfor han mener, at der er et opbrud på vej i den finansielle sektor
1.032
5:15 min
I slutningen af sommeren begyndte Martin Stampe som ny direktør for udviklingsområdet hos Bankdata.

Med titel af CIO og direktør for digitalisering og kernebank tager Martin Stampe ansvaret for omkring 350 udviklere, en god andel konsulenter og så opgaven med at eksekvere en større transformation af den finansielle it-virksomhed med kunder som Jyske Bank og Sydbank.

Bag sig har en karriere på næsten 20 år i Danske Bank, hvor han fra sin første stilling som softwareudvikler i 2004 arbejdede sig op gennem den store organisation til at blive CIO for digital Banking og transaction Banking.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos