Sådan vil ny direktør hos Bankdata hæve effektiviteten hos 350 udviklere: "Der er en del at komme efter. Det er motoren, der skal skaleres til næste niveau"

Interview: Martin Stampe er ny CIO og direktør for udviklingsområdet hos Bankdata. Nu står han overfor opgaven om at få mere ud af udviklerne og hæve effektiviteten. "Det handler om at gøre det nemmere at være udvikler i Bankdata."

Artikel top billede

(Foto: www.andreashoumann.com)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Her er ny direktør med ansvar for 350 udviklere hos Bankdata
  • Sådan vil han hæve effektiviteten
  • Hvorfor han mener, at der er et opbrud på vej i den finansielle sektor
1.032
5:15 min
I slutningen af sommeren begyndte Martin Stampe som ny direktør for udviklingsområdet hos Bankdata.

Med titel af CIO og direktør for digitalisering og kernebank tager Martin Stampe ansvaret for omkring 350 udviklere, en god andel konsulenter og så opgaven med at eksekvere en større transformation af den finansielle it-virksomhed med kunder som Jyske Bank og Sydbank.

Bag sig har en karriere på næsten 20 år i Danske Bank, hvor han fra sin første stilling som softwareudvikler i 2004 arbejdede sig op gennem den store organisation til at blive CIO for digital Banking og transaction Banking.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo