Sådan vil ny direktør hos Bankdata hæve effektiviteten hos 350 udviklere: "Der er en del at komme efter. Det er motoren, der skal skaleres til næste niveau"

Interview: Martin Stampe er ny CIO og direktør for udviklingsområdet hos Bankdata. Nu står han overfor opgaven om at få mere ud af udviklerne og hæve effektiviteten. "Det handler om at gøre det nemmere at være udvikler i Bankdata."

Artikel top billede

(Foto: www.andreashoumann.com)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Her er ny direktør med ansvar for 350 udviklere hos Bankdata
  • Sådan vil han hæve effektiviteten
  • Hvorfor han mener, at der er et opbrud på vej i den finansielle sektor
1.032
5:15 min
I slutningen af sommeren begyndte Martin Stampe som ny direktør for udviklingsområdet hos Bankdata.

Med titel af CIO og direktør for digitalisering og kernebank tager Martin Stampe ansvaret for omkring 350 udviklere, en god andel konsulenter og så opgaven med at eksekvere en større transformation af den finansielle it-virksomhed med kunder som Jyske Bank og Sydbank.

Bag sig har en karriere på næsten 20 år i Danske Bank, hvor han fra sin første stilling som softwareudvikler i 2004 arbejdede sig op gennem den store organisation til at blive CIO for digital Banking og transaction Banking.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo