Apple er på vej med sit første nye produkt siden Apple Watch

Snart kan Apple blive kastet ud i drabelig konkurrence med Facebook på en en helt ny front.

Artikel top billede

(Foto: Pexels/Pixabay)

Sidste gang at Apple lancerede en stor og helt ny produkategori var i 2015, da selskabet præsenterede Apple Watch.

Men ifølge erhvervsmediet Bloomberg kan selskabet være snublende tæt på en lancering af endnu et nyt produkt.

Der er tale om et headset, der kan bruges til videoafspilning, gaming og kommunikation.

Mange konkurrenter som eksempelvis HTC og Facebooks moderselskab Meta har hidtil med deres headset satset på virtual reality-teknologien, som er kendetegnet ved at brugeren trækkes helt ind i en fuldstændig digital verden.

Men Apples topchefen Tim Cook har tidligere udtalt, at han ser et større potentiale i augmented reality, hvor den fysiske verden får lagt et digitalt lag oven på sig. Det er eksempelvis en tilgang, som Microsofts har anvendt med Hololens-brille.

Kan blive lancerert snart

Bloomberg omtaler dog Apples nye headset, som en mixed reality-brille, som gør brug af både augmented reality og virtual reality.

Det amerikanske medie vurderer, at det nye headset allerede vil kunne blive lanceret i løbet af det kommende år, og samtidig har Apple internt givet brillens styresystem et nyt navn.

Tidligere blev det internt hos Apple omtalt som realityOS, men kaldes nu for XRreality. XR står angiveligt for extended reality – altså ’udvidet virkelighed’.

Ifølge Bloombergs oplysninger ventes det nye headset, at kunne tilbyde virtuelle samarbejdsværktøjer og en ny version af Facetime, som er tilpasset brillerne, og samtidig har Apple gennem den senesete tid haft jobopslag ude, der afslørede, at selskabet er på jagt efter folk, som kunne hjælpe med at bygge ”mixed reality-verdener”.

På kollisionskurs med Facebook

Den kommende headset ventes, at sende Apple på direkte kollisionskurs med Facebooks moderselskab Meta, der gennem de seneste år investeret svimlende beløb i det såkaldte Metaverse samt udviklingen af digitale briller.

Det seneste headset QuestPro blev lanceret for blot en måned siden med et mål om at tiltrække kunder i erhvervslivet, uddannelsessektoren og blandt de private forbruger.

Quest Pro er samtidig Metas første headset, der ligesom det ventes at være tilfældet med Apples, gør brug af både VR og AR-teknologi.

Computerworlds anmelder var dog langt fra imponeret af resultatet.

”Vi er desværre ikke der, hvor vi skal være, for at kontoret, skoleværelse eller arkitektstuen kan skvulpes over i metaverset og hvor man som bruger vil foretrække det virtuelle alternativ,” lyder det i anmeldelsen Quest Pro.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Politiets Efterretningstjeneste

Configuration Manager til PET's IT-afdeling

Københavnsområdet

Økonomistyrelsen

Processtærk it-profil til Statens BI

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Test Consultant

Nordjylland

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura