Artikel top billede

Malware-apps er blevet downloadet to millioner gange i Google Play Store – se dem her

Flere apps, der indeholder malware, er blevet downloadet mere end to millioner gange i Googles app-butik.

En række malware-apps er blevet opdaget i Google Play Store, og der er tale om apps med over to millioner downloads i alt.

Der oplyser cybersikkerheds-researcherne Doctor Web i en meddelelse.

"Trojanske heste og apps, der gør spionage af brugere muligt, var aktive. For eksempel stødte Android-enhedsbrugere igen på den trojanske hest Android.Spy.4498 og dens forskellige modifikationer," skriver selskabet og fortsætter:

"Dette ondsindede program er i stand til at kapre indholdet af andre apps meddelelser, hvilket kan forårsage læk af fortrolige og følsomme data."

Truslerne indebærer malware, adware og uønsket software.

Det gælder blandt andet apps som Fast Cleaner & Cooling Master, der ifølge sikkerhedsfirmaet er en trojansk hest i forklædning som et optimeringsværktøj.

Også appen Volume, Music Equalizer indeholder adware ifølge Doctor Web, mens appen TubeBox er blevet brugt til økonomisk fusk.

"De trojanske heste var forklædt som investerende applikationer, der angiveligt havde et direkte forhold til russiske banker og råvarevirksomheder," Skriver sikkerhedsselskabet.

Der er også flere russiske applikationer, der er indeholder skadelig software.

Se dem her.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere