Morgen-briefing: Apple lancerer selvhjælps-reparationer i Europa / Elon Musks hjernechip-firma anklaget for at bryde dyrevelfærdsloven / Disney har udviklet AI-værktøj til at forynge skuespillere på få sekunder / Monta henter ny chef

Morgen-briefing: Apple lancerer selvhjælps-reparationer i Europa / Elon Musks hjernechip-firma anklaget for at bryde dyrevelfærdsloven / Disney har udviklet AI-værktøj til at forynge skuespillere på få sekunder / Monta henter ny roaming-chef

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Velkommen til dagens morgenbriefing. I dag kan du læse om Apple, Disney, Elon Musk og en ny chef til et dansk selskab.

Nyhedsoverblikket er bragt af journalist Kristoffer Ingemand.

Apple lancerer selvhjælps-reparationer i Europa – men Danmark må vente

Apples reparationer via selvbetjening kommer nu til Europa, men Danmark må vente.

Det fremgår af en pressemeddelelse fra Apple.

Kunder i Belgien, Frankrig, Tyskland, Italien, Polen, Spanien, Sverige og Storbritannien kan købe originale reservedele og værktøjer fra Apple, men altså endnu ikke Danmark.

Apples reservedele og værktøjer kan i de gældende lande købes Apples Self Service Repair Store.

“Vi tror på, at den bedste teknologi for vores kunder og for planeten er teknologi, som holder. Derfor designer vi vores produkter til at være holdbare, så de sjældent kræver vedligeholdelse eller reparation,” udtaler Jeff Williams, Apples Chief Operating Officer i meddelelsen og fortsætter:

“Men når der er behov for reparation, ønsker vi, at kunderne skal have mange muligheder for sikker og pålidelig reparation. Derfor er vi virkelig spændte på lanceringen af reparation via selvbetjening i Europa, hvor vores kunder får direkte adgang til originale reservedele, værktøjer og vejledninger fra Apple.”

Monta henter ny chef

Den danske startup Monta, der står bag en app til opladning af elbiler, har netop hentet en ny mand ind til ledelsen.

Der er tale om entreprenør og tidligere Global Head of Martech hos Carlsberg Martin Majlund ind som roaming-chef.

Det skriver selskabet i en meddelelse.

“Monta har på under to år opbygget en unik position i markedet, hvor de forbinder ladestandere, elbilister, virksomheder og byzoner i ét samlet økosystem, der er med til at skabe en bæredygtig ladeinfrastruktur,” udtaler Martin Majlund i meddelelsen og fortsætter:

Ved at øge vores fokus på roaming vil vi accelerere udviklingen og frem for alt gøre det nemt og problemfrit for elbilister at lade deres elbil. Ambitionen er at blive blandt de største roamingplatforme i Europa baseret på kvalitet.”

Monta er aktive i Storbritannien, Irland, Tyskland og Østrig samt resten af Skandinavien ogkigger mod Nordamerika som næste destination.

Elon Musks hjernechip-firma anklaget for at bryde dyrevelfærdsloven

Elon Musks hjerneimplantatfirma Neuralink er under efterforskning i USA for angiveligt at have overtrådt dyrevelfærdsloven i landet. Det sker på grund af klager fra personalet om firmaets dyreforsøg.

Det skriver Reuters.

Neuralink udvikler hjerneimplantater, som har til formål at skulle hjælpe lammede mennesker til at gå igen og helbrede andre neurologiske lidelser.

Elon Musk og ledelsen i selskabet er ikke vendt tilbage på Reuters henvendelse. Selskabet har angiveligt dræbt 1.500 dyr.

Disney har udviklet AI-værktøj til at forynge skuespillere på få sekunder

Disney vil mindske tiden brugt på postproduktion, og derfor har selskabet udviklet et Ai-værktøj, som kan forynge skuespilleres udseende på få sekunder.

Det skriver The Verge.

Værktøjet hedder FRAN (face re-aging network) og bruger AI til at ændre udseendet på skuespillerne på skærmen.

Du kan se en video her:

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S