Bog: En overflod af indhold – men skaberne er ved at blive kvalt

Chokepoint Capitalism er et velment opråb mod forretningsmodeller, der er ved at tage livet af de kreative brancher og i sidste ende måske sig selv.

Artikel top billede

Vi finder musik på Spotify, billige bøger på Amazon, får logoer og grafik designet for håndører og det er svært at få folk til at betale for nyheder, fordi man så ufatteligt hurtigt kan finde dem gratis online.

Internettet har givet os forbrugere muligheder, vi før kun kunne drømme om. Men samtidig har kreative brancher det rigtig hårdt, og en relativt lille håndfuld virksomheder tjener formuer på at stille indholdet til rådighed.

Det er i en nøddeskal det, bogen “Chokepoint Capitalism: How Big Tech and Big Content Captured Creative Labor Markets and How We'll Win Them Back” handler om.

Men hvor forsker og ophavsrettighedsekspert Rebecca Giblin og aktivist og forfatter Cory Doctorow er rigtig gode til at dokumentere og eksemplificere udfordringen, så halter det lidt mere med at skitsere troværdige løsninger.

Bogen skal med andre ord primært læses som et opråb mod et marked og nogle mekanismer, der ganske vist har givet os alle adgang til ufattelige mængder indhold. Men som samtidig tager kvælertag på dem, der får stadig sværere ved at leve af at producere det i tilstrækkeligt høj kvalitet.

Og den er hermed også en opfordring til at udvikle mere bæredygtige markedsmodeller, der i sidste ende ikke ender med at tage livet af skaberne og af sig selv.

Titel: Chokepoint Capitalism: How Big Tech and Big Content Captured Creative Labor Markets and How We'll Win Them Back / Forfattere: Rebecca Giblin og Cory Doctorow

Annonce

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

Digital transformation | København

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks