Bog: En overflod af indhold – men skaberne er ved at blive kvalt

Chokepoint Capitalism er et velment opråb mod forretningsmodeller, der er ved at tage livet af de kreative brancher og i sidste ende måske sig selv.

Artikel top billede

Vi finder musik på Spotify, billige bøger på Amazon, får logoer og grafik designet for håndører og det er svært at få folk til at betale for nyheder, fordi man så ufatteligt hurtigt kan finde dem gratis online.

Internettet har givet os forbrugere muligheder, vi før kun kunne drømme om. Men samtidig har kreative brancher det rigtig hårdt, og en relativt lille håndfuld virksomheder tjener formuer på at stille indholdet til rådighed.

Det er i en nøddeskal det, bogen “Chokepoint Capitalism: How Big Tech and Big Content Captured Creative Labor Markets and How We'll Win Them Back” handler om.

Men hvor forsker og ophavsrettighedsekspert Rebecca Giblin og aktivist og forfatter Cory Doctorow er rigtig gode til at dokumentere og eksemplificere udfordringen, så halter det lidt mere med at skitsere troværdige løsninger.

Bogen skal med andre ord primært læses som et opråb mod et marked og nogle mekanismer, der ganske vist har givet os alle adgang til ufattelige mængder indhold. Men som samtidig tager kvælertag på dem, der får stadig sværere ved at leve af at producere det i tilstrækkeligt høj kvalitet.

Og den er hermed også en opfordring til at udvikle mere bæredygtige markedsmodeller, der i sidste ende ikke ender med at tage livet af skaberne og af sig selv.

Titel: Chokepoint Capitalism: How Big Tech and Big Content Captured Creative Labor Markets and How We'll Win Them Back / Forfattere: Rebecca Giblin og Cory Doctorow

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S