Hacket domæne splittet til atomer

Hackere har splittet Panix.com, der tilhører internetudbyderen Public Access Network, i flere dele. Domænet blev flyttet til Australien, navneregistreringen til England og posten til Canada. Hackerne har nu selv leveret deres bytte tilbage til ejermændene.

Det lykkedes i weekenden ukendte gerningsmænd at kidnappe domænet Panix.com og flytte ejerskabet fra USA til Australien.

Domænet tilhører internetudbyderen Public Access Network i New York, og det burde slet ikke kunne lade sig gøre på den måde at flytte et domæne.

Slet ingen kontrol

? Vi havde ikke kontrol over nogen af de systemer, der blev misbrugt til kidnapningen, fortæller udbyderen på sin hjemmeside og tilføjer:

? Det burde ikke være muligt at flytte et domænenavn fra en registrant til en anden uden at underrette både den aktuelle registrant og ejeren af domænet, men det skete altså alligevel.

Fra Australien til Canada

Registreringen af panix.com blev flyttet til en virksomhed i Australien, mens navneserverregistreringen blev flyttet til et firma tilsyneladende med adresse i England. Endelig blev al post til Panix.com omdirigeret til en server i Canada.

Kidnapperne bortførte domænet tidlig lørdag morgen og leverede selv byttet tilbage til de retmæssige ejermænd søndag klokken seks lokal tid.

Politiet i USA og mindst tre andre lande arbejder på at finde kidnapperne, der med udåden har overtrådt en række love i såvel USA som de andre indblandede lande.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job