S: Innovation skal bringe Danmark i front

<B STYLE="color:#C8000A;font-size:12px"> Valg:</b> Mere forskning, mere innovation og tættere samarbejde med erhvervslivet. Sådan lyder Socialdemokratiets planer, hvis partiet vinder valget. Desuden vil partiet have efteruddannet de mange ledige it-folk, så de kan komme i arbejde igen. Regeringen har nemlig fejlet, og Danmark halter bagefter. Det vil vi lave om på, lover it-ordfører Thomas Adelskov.

Regeringen har fejlet. Så kort kan it-ordfører Thomas Adelskov (S) sige det, når han skal forklare Socialdemokraternes valgløfter på it-fronten.

- Den nuværende regering sagde, at vi skulle være et førende it-samfund. Og det er vi ikke. Faktum er, at denne regering bruger færre midler til forskning, end da vi stoppede i regeringen i 2001, siger Thomas Adelskov.

Han nævner, at der for tiden mangler fem milliarder kroner i at nå at opfylde målene i Barcelona-aftalen, hvor Danmark har forpligtet sig til at bruge én procent af bruttonationalproduktet på forskning.

- Regeringen har desuden svigtet på beskæftigelsesområdet. Der er et ufatteligt tab af viden, når folk står uden for arbejdsmarkedet. Der er desuden for mange selvlærte, og derfor vil vi sætte gang i opkvalificeringen, siger Thomas Adelskov.

Videreuddannelse
Den viden skal bruges bedre og det skal dels ske gennem videreuddannelse af de it-ledige, der for eksempel skal geares til at arbejde med e-handel i små og mellemstore virksomheder.

Det er en tanke, der minder om det initiativ, Dansk IT og Håndværksrådet har iværksat.

- Det er vigtigt at få fat i de erhvervsråd og videnscentre, der er derude. Det er brandærgerligt, at så stort et potentiale går tabt. Staten skal sammen med erhvervslivet skabe nogle fora, hvor det kan foregå, siger Thomas Adelskov.

Han mener ikke at den liberale regering er lykkedes med at få erhvervslivet til at satse mere på e-handel og kvalificeret it-arbejdskraft.

- Helge Sander prøvede da. Han lavede en hjemmeside, hvor virksomheder kunne gå ind og læse om e-handel. Det er jo ikke godt nok, mener Thomas Adelskov.

I det hele taget mener han ikke, at Videnskabsministeriet ikke har spillet den store rolle.

- Vi vil have et nyt superministerium, og vi vil lave om på hele uddannelsessiden i de truede brancher. Det handler om at skabe vækst, siger Thomas Adelskov.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger sin næste specialist i Exchange, mailflow og brugersupport

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S