SAP henter ny direktør i egne rækker

Softwarehuset SAP har fundet en ny administrerende direktør til det danske selskab i egne rækker. 41-årige Kenneth Mandrup afløser Henrik Rasmussen, der i dag er nordisk SAP-direktør. Den nye direktør fortsætter kampen for at placere SAP bedre blandt de små og mellemstore virksomheder.

Kenneth Mandrup siger farvel til jobbet som salgsdirektør i SAP Danmark og goddag til titlen som administrerende direktør. Han har været i SAP i ni år og set virksomheden vokse fra 30 til i dag 220 medarbejdere.

Mandrup afløser Henrik Rasmussen, der har stået i spidsen for den danske afdeling af den tyske ERP-leverandør de seneste syv år og som 1. november sidste år tiltrådte stillingen som ny nordisk regionaldirektør i SAP.

Kenneth Mandrup tiltræder samtidig med, at Henrik Rasmussen centraliserer en række kompetencer i koncernen og siden november har skåret op mod 100 medarbejdere væk i den nordiske stab af ansatte.

Sker ikke det store

? Umiddelbart kommer der ikke til at ske de store ændringer i Danmark. Måske nogle få ansættelser i år, men jeg tror, at vi har det rigtige antal medarbejdere i forhold til det marked, der hedder Danmark, siger Kenneth Mandrup.

Han vil "helt bestemt" fortsat gå målrettet efter midtmarkedet, hvor han mener, at SAP har den bedste chance for at kapre nye kunder herhjemme.

? Op mod 70 procent af de danske SAP-installationer kører i små og mellemstore virksomheder, og det er stadig der, vi skal skabe vores vækst, siger Kenneth Mandrup.

Fandt ham internt

SAP har ledt højt og lavt både internt og uden for huset efter en ny administrerende direktør.

? Med Kenneth Mandrup, som er fundet inden for egne rækker, mener vi at stå med det stærkeste kort på hånden, for så vidt angår en optimal videreførsel og revitalisering af vores indenlandske fokusområder på såvel løsnings- som industrisiden, udtaler Henrik Rasmussen, nordisk regionaldirektør i SAP.

Som primære årsager til udnævnelsen af Kenneth Mandrup nævnes blandt andet hans strategiske overblik og resultatorientering.

Ydermere er han en mand, som besidder stor erfaring med at lede netop salgs-, konsulent- og support-medarbejdere, som udgør størstedelen af kompetencenetværket i SAP's danske organisation.

Fra B&W over Ecco sko

Siden 2000 har Kenneth Mandrup bestridt stillingen som salgsdirektør for SAP's danske key accounts i enterprise-segmentet, der hovedsageligt inkluderer de største virksomheder.

Han har i samme periode leveret en betydelig indsats i mellemmarkedet og kan samlet set fremvise resultater, der har ligget væsentligt over forventningerne.

Forud for Kenneth Mandrups ni år hos SAP, hvor karrieren har spændt fra konsulent og projektleder over service- og supportchef tilbage til consulting som overordnet leder og endeligt til salgssiden, var han blandt andet ansat hos Burmeister & Wain Skibsværft og Eccolet sko.

Den nye administrerende direktør, hvis fritid tilbringes med familien og diverse rejseaktiviteter, er uddannet produktionsingeniør og HD i organisation fra Handelshøjskolen i København. Derudover har Mandrup tilbage i 1990 afsluttet en MBA (Master of Business Administration) på Huron University i London.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Brother Nordic A/S
Import og engroshandel med kontormaskiner.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere


Sådan drager du fordel af AI, Power Apps og branchemoduler med Business Central

Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

03. oktober 2025 | Læs mere