Microsoft er nu klar med sin egen søgemaskine efter 18 måneders udvikling og tre måneders kørsel med testversionen. Det skriver Financial Times.
Fra i dag tirsdag vil alle MSN-søgninger på 10 forskellige sprog blive håndteret af Microsofts egen søgemaskineteknologi.
Siden testversionen blev aktiveret i november har Microsoft kanaliseret en stadig større del af de søgninger, den modtager på sin internetportal MSN til sin lukkede søgemaskine, som nu er helt åben for offentligheden.
Søgningerne vil ifølge Financial Times blandt andet trække på den Microsoft-ejede encyklopædi Encarta, der spytter svar ud inden for halvanden million emner.
Søgemaskinen har også en "nær mig"-facilitet, der gør det muligt at begrænse søgeresultaterne geografisk til spørgerens eget område, hvilket søgemaskinen gør ved at inddrage spørgerens ip-adresse i arbejdet.
Kæmpe annoncemarked
Det er ingen hemmelighed, at baggrunden for Microsofts søgemaskine-anstrengelser hænger sammen med, at softwaregiganten vil have sin del af det hurtigvoksende marked for søgerelaterede annoncer, som især Google og Yahoo sidder tungt på.
Microsoft oplyser, at den nye søgemaskine leverer resultater fra en database med mere end fem milliarder indekserede web-dokumenter og sider. Til sammenligning har Google passeret de otte milliarder sider i sin indeksdatabase.
Søgninger er stadig bare en lille del af Microsofts omsætning, hvor MSN-divisionen i det seneste regnskabsår omsatte for to milliarder kroner sammenlignet med hele virksomhedens omsætning på godt 211 milliarder kroner