E-mærket satser på 400 virksomheder i 2005

I endnu et forsøg på at styrke e-mærkets status hos web-butikkerne har E-handelsfonden ansat Lars Schmidt som ny direktør. Den nye direktør har en kommerciel baggrund og har som mål igen i 2004 at fordoble antallet af e-mærkede e-handelsbutikker.

E-mærket har kæmpet op af bakke lige siden Interflora, som den første web-butik fik sit kvalitetsstempel i slutningen af 2000.

Sidste år havde 224 web-butikker erhvervet et e-mærke, hvilket var en fordobling i forhold til 2003, men ifølge PBS findes der 2.500 til 3.000 danske internetbutikker, så der er lang lang vej igen.

? Det er en lang og sej proces, erkender Lars Schmidt, der har overtaget roret som direktør for E-handelsfonden, der står bag e-mærket.

? Vores målsætning er, at mere end 400 web-butikker har fået e-mærket inden udgangen af 2005, siger Lars Schmidt, der kommer fra en stilling som Internet Shop Manager hos Star Tours.

Kommerciel baggrund

Lars Schmidt har en kommerciel baggrund og håber, at den kan hjælpe ham med at sætte fart i antallet af web-butikker, der ønsker at få e-mærket.

Internetbutikker skal opfylde visse krav for at få ret til at benytte e-mærket. Disse krav omhandler blandet andet betalingssikkerhed, forretningsbetingelser, fortrydelsesret samt korrekt registrering og anvendelse af personoplysninger.

En af Lars Schmidts mærkesager er at overtale udbydere af e-forretningsløsninger til at tilrette disse, så det bliver meget nemt at sikre, at ens e-butik lever op til e-mærkekravene.

? Dandomain og Scannet gør det allerede, og det er vores håb, at flere melder sig, så det bliver meget nemt at få sin butik til at leve op til kravene, så ejeren kan koncentrere sig om forretningen, siger Lars Schmidt.

Dags dato har 235 web-butikker e-mærket, og 78 er i færd med at få deres ansøgning behandlet.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse