Totalløsninger sparker Ikon i vejret

Virksomheder printer, kopierer og faxer i både medgang og modgang. Det faktum sammen med nye partnere og kunder betyder, at Ikon Office Solutions resultat før finansielle poster er steget med 50 procent, mens overskuddet er steget med mere end 400 procent.

Selvom store løsninger, der integrerer kopi, print, scan og fax i en virksomheds netværk, er blevet hverdag, henter Ikon Office Solutions stadig 60 procent af omsætningen på salg af kopimaskiner.

Ikon, der tilbyder alt inden for dokumentrelateret informationsteknologi oplevede sidste år, at omsætningen steg fra 317 millioner kroner til 347 millioner kroner, mens overskuddet sprang i vejret fra 933.000 kroner til godt fire millioner.

? Det hænger især sammen med, at vi har fået styr på underskuddet i afdelingen Document Services, der tidligere var et datterselskab med navnet Tekst & Tryk, forklarer Benny Klausen, økonomidirektør, Ikon Office Solutions.

Ikon leverer ofte store løsninger, der binder en virksomheds kopimaskiner, printere og scannere sammen med netværket i virksomheden.

Kobler det hele op

? Vi kobler det hele op til virksomhedens netværk og lægger måske koder ind, så en medarbejder skal bruge sit adgangskort for at printe og kopiere. At man på den måde efterlader sit visitkort, når man printer, får mange til at tænke sig mere om og betyder som regel, at forbruget af papir og forbrugsstoffer falder, siger Benny Klausen.

På trods af de mange totalløsninger henter Ikon stadig omkring 60 procent af omsætningen på salg af kopimaskiner.

Ikon selv betegner udviklingen som "særdeles tilfredsstillende", men forudser et kommende hårdt år med knaldhård konkurrence og pressede priser.

Vokser fem-seks procent

Ikke desto mindre forventer Ikon Office Solutions i kraft af allerede indgåede og nye strategiske samarbejdsaftaler og yderligere fokus på større kunder at kunne skabe en vækst i størrelsesordenen fem-seks procent i indeværende regnskabsår.

? Vi er for eksempel blevet autoriseret som forhandler af HP-udstyr og er en af de få uafhængige forhandlere herhjemme, siger Benny Klausen.

Han vurderer, at konkurrenterne skal findes blandt forhandlere af Sharp, Konica, Minolta og Canon.

Ikon Office Solutions A/SÅrsregnskab
Millioner kroner2003/042002/03
Omsætning347,1317,2
Resultat før finansielle poster9,76,4
Resultat før skat 7,22,3
Resultat4,10,9
Egenkapital40,536,4
Antal ansatte210198
Væksten kommer især inden for områder som totalløsninger, hvor netop partnerskaber spiller en afgørende rolle.

? Derudover ser vi i øjeblikket, at flere og flere går væk fra sort/hvide-løsninger og over til farve og ofte til multifunktionsmaskiner, der både kan printe, kopiere og scanne, siger Benny Klausen.

Svensk filial

I år forventer Ikon at etablere en filial i Sverige, der skal være i drift inden regnskabsårets afslutning den 30. september.

Ikon Office Solutions Danmark opstod i 1996, da det amerikanske Ikon Office Solutions Inc. opkøbte det danske selskab Eskofot Kontorsystemer og dermed introducerede navnet Ikon på det danske marked.

Ikon-koncernen har afdelinger i USA, Canada, Mexico, England, Irland, Tyskland, Frankrig, Holland og Danmark og beskæftiger mere end 33.000 medarbejdere, der tilsammen skaber en årlig omsætning på 27 milliarder kroner.

Det danske selskab, der er ISO 9001- og ISO 14001-certificeret, har afdelinger i Vallensbæk, Århus og Kolding.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere