Groupcare scorer på videomøder

Den danske it-virksomhed Groupcare begynder for alvor at se resultatet af sidste års store investering i videomødeteknologi. Kunderne strømmer til, resultatet blev fordoblet. Og fremgangen fortsætter, fortæller direktør Esben Elmøe.

På trods af store investeringer lykkedes det softwarehuset Groupcare at hale et overskud hjem sidste år på godt en million kroner.

En væsentlig årsag til det gode resultat er, at virksomheden har fået stor succes med teknologi til videomøder.

Omsætningen er øget med 50 procent, og også antallet af ansatte er steget.

Budgetteret med nul

? Vi havde budgetteret med et nulresultat, men har solgt væsentligt mere software, end vi havde regnet med og også fået mange nye kunder, siger Esben Elmøe, administrerende direktør, Groupcare, som forklaring på det uventet gode resultat.

Groupcare, der leverer virtuelle projektrum til mere end 500.000 danskere, opnåede sidste år sit første overskud nogensinde. I år er det resultat fordoblet til godt 1,2 millioner kroner.

Groupcare A/SÅrsregnskab
Millioner kroner20042003
Bruttofortjeneste5,84,0
Resultat af ordinær drift0,60,6
Resultat før skat 0,60,6
Resultat1,20,6
Egenkapital3,01,7
Antal ansatte2710
? Også i år forventer jeg, at vi fordobler overskuddet, mens omsætningen ventes at stige 50-60 procent, siger Esben Elmøe.

Trak tænder ud

To store investeringer trak tænder ud sidste år. For det første har Groupcare oprettet et joint venture i Bangladesh med 12 nye ansatte, der omkoder Groupcares platform til.Net-teknologi, og man forventer at kunne lancere en ny udgave af Groupcare-platformen i starten af 2006.

For det andet er der brugt ressourcer på at implementere videoteknologi til Groupcares platform, så det bliver muligt at holde videomøder via applikationen.

? Der er et ret stort marked for at holde møder over nettet. Vi får i øjeblikket et par henvendelser om dagen vedrørende denne funktion, siger Esben Elmøe.

Blandt Groupcares kunder er Dansk Industri, Dell, IT- & Telestyrelsen, LO, Foss, Brødrene Hartmann og Fredericia Kommune.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Digital suverænitet kræver mere end strategier

    Danmark vil mindske afhængigheden af globale techgiganter, men det kræver mere end politiske formuleringer og strategier, understreger PROSA’s formand Niels Bertelsen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS