Design-dyst: Her ser du fremtidens bærbare

Intel har kåret visionær dansk vinderbud på fremtidens bærbare pc. Den er intuitiv, foldbar og en forlængelse af kroppen. Og ikke mindst en æstetisk fornøjelse. Læs Computerworlds reportage fra Intels designkonkurrence for bærbare computere på kunstmuseet Louisiana.

Artikel top billede

Øivind Alexander Slaatto, som kom med det bedste bud på fremtidens bærbare pc. (Foto: Torben Klint /)

Der er ikke sket en skid med bærbare computere de sidste 25 år, og derfor er en designdyst om fremtidens modeller en rigtig god ide, hvis man spørger Tommy Rydendahl, teknisk pressetalsmand fra Intel, der netop har afholdt en sådan.

- Innovationen har været inden i maskinerne og ikke uden på. Vi må tvinge et paradigmeskift igennem, hvis der skal ske noget, siger Tommy Rydendahl til Computerworld Online kort efter, at vinderen blandt de 22 bud blev kåret onsdag eftermiddag på kunstmuseet Louisiana i Humlebæk.

En troværdig fornøjelse

Vinderkonceptet, Flow, er en intuitiv bærbar computer med hele to skærme, der kan folde sig om sig selv. Den forholder sig til kroppen og ikke omvendt.

Manden bag hedder Øivind Alexander Slaatto, en 26-årig sjette semester-studerende på Institut for Industrielt Design, Danmarks Designskole.

Og man kan lige så godt vænne sig til navnet, hvis der skal dømmes ud fra begejstringen i dommerpanelet og de fremmødte, da præmien på 25.000 kroner blev overrakt i form af en overdimensioneret papcheck.

Dommerne, der både kom fra Danmarks Designskole og Intel, brugte en halv dag på at votere. Og overdommer og überdesigner, Louise Campbell, var ihvert fald overbevist:

Æstetisk fornøjelse - den funker

- Den er troværdig, ukompliceret, en æstetisk fornøjelse og en indbydende maskine. En udvidelse af kroppen...den funker bare!

Hun havde forinden leveret både ros og en konstruktiv skideballe til de indleverede projekter, der var tilstede i dygtigt konstruede modeller og plancher.

- Der var ikke en eneste, der var uinteressant, og I har alle vist stor teknisk interesse. Men I må gerne gå linen helt ud, til der, hvor det ikke er teknisk muligt, formanede hun.

En ikke-skræmmende pc

- Jeg bryder mig faktisk ikke specielt om computere, afslører Øivind Alexander Slaatto.

Og måske derfor virker hans bud så selvfølgeligt.

Det har været vigtigt for ham at skabe noget, der var så tæt på kroppens måde at fungere på.

- Der er utroligt meget visdom i kroppen, i den måde vi er indrettet på, som går tabt, når vi bruger en pc, forklarer Øivind Alexander Slaatto.

Udgangspunktet var en computer, der virkede ved hjælp af tegnsprog, men det gik han hurtigt væk fra.

Aldrig set før

Konkurrencen har været undervejs i et halvt år, og studerende fra Danmarks Designskole har haft to måneder til at udvikle deres bud på, hvordan bærbare pc?er skal opføre sig og se ud i fremtiden.

I Intel har man haft fokus på konkurrencen på EMEA-plan, og håber på at kunne bruge en eller flere af forslagene til at skabe konceptmodeller.

Der var rigeligt at tage fra. Der var modeller, der kunne rulles, foldes, skilles ad og samles igen. Bærbare i træ, læder, metal og sågar Gore-Tex.

- Jeg har i hvert fald set noget, jeg aldrig har set før, lød det begejstret fra en tilstedeværende Intel-mand over pindemad og vin, mens der blev kigget på fremtidens bærbare.

Annonce

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

AL Sydbank

Afdelingsleder til AI Udvikling

Københavnsområdet

Vallensbæk Kommune

Digitaliseringskonsulent til Vallensbæk Kommune

Københavnsområdet

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S