MitID er gået i sort: Danskere kan ikke logge på netbank og offentlige tjenester

I øjeblikket er MitID ramt af ustabil drift, der giver login-problemer for danskerne.

Artikel top billede

Den nationale login-tjeneste MitID er i øjeblikket ramt af ustabil drift, der betyder, at danskere har problemer med logge ind på deres netbank og diverse offentlige tjenester.

Det oplyser Digitaliseringsstyrelsen på sin hjemmeside.

”Der opleves i øjeblikket ustabil drift på MitID, hvor nogle brugere har problemer med at bruge MitID.,” lyder det på styrelsens hjemmeside.

Udover problemer med at logge på netbank og offentlige og privatetjenester, så påpeger styrelsen også, at nogle dansker kan opleve problemer med at gennemføre betalinger.

Anbefaler at bruge NemID

Styrelsen oplyser ingen tidshorisont på, hvornår problemerne er løst, men henviser til, at folk bruger NemID ind til driften igen er normaliseret.

”Indtil MitID igen er stabiliseret, kan man på offentlige løsninger med fordel benytte NemID i stedet,” lyder det fra Digitaliseringsstyrelsen.

Der er ikke alene MitID-appen, der er ramt af problemer. I skrivende stund er MitID.dk også utilgængelig.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S