MitID er gået i sort: Danskere kan ikke logge på netbank og offentlige tjenester

I øjeblikket er MitID ramt af ustabil drift, der giver login-problemer for danskerne.

Artikel top billede

Den nationale login-tjeneste MitID er i øjeblikket ramt af ustabil drift, der betyder, at danskere har problemer med logge ind på deres netbank og diverse offentlige tjenester.

Det oplyser Digitaliseringsstyrelsen på sin hjemmeside.

”Der opleves i øjeblikket ustabil drift på MitID, hvor nogle brugere har problemer med at bruge MitID.,” lyder det på styrelsens hjemmeside.

Udover problemer med at logge på netbank og offentlige og privatetjenester, så påpeger styrelsen også, at nogle dansker kan opleve problemer med at gennemføre betalinger.

Anbefaler at bruge NemID

Styrelsen oplyser ingen tidshorisont på, hvornår problemerne er løst, men henviser til, at folk bruger NemID ind til driften igen er normaliseret.

”Indtil MitID igen er stabiliseret, kan man på offentlige løsninger med fordel benytte NemID i stedet,” lyder det fra Digitaliseringsstyrelsen.

Der er ikke alene MitID-appen, der er ramt af problemer. I skrivende stund er MitID.dk også utilgængelig.

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job