MitID er gået i sort: Danskere kan ikke logge på netbank og offentlige tjenester

I øjeblikket er MitID ramt af ustabil drift, der giver login-problemer for danskerne.

Artikel top billede

Den nationale login-tjeneste MitID er i øjeblikket ramt af ustabil drift, der betyder, at danskere har problemer med logge ind på deres netbank og diverse offentlige tjenester.

Det oplyser Digitaliseringsstyrelsen på sin hjemmeside.

”Der opleves i øjeblikket ustabil drift på MitID, hvor nogle brugere har problemer med at bruge MitID.,” lyder det på styrelsens hjemmeside.

Udover problemer med at logge på netbank og offentlige og privatetjenester, så påpeger styrelsen også, at nogle dansker kan opleve problemer med at gennemføre betalinger.

Anbefaler at bruge NemID

Styrelsen oplyser ingen tidshorisont på, hvornår problemerne er løst, men henviser til, at folk bruger NemID ind til driften igen er normaliseret.

”Indtil MitID igen er stabiliseret, kan man på offentlige løsninger med fordel benytte NemID i stedet,” lyder det fra Digitaliseringsstyrelsen.

Der er ikke alene MitID-appen, der er ramt af problemer. I skrivende stund er MitID.dk også utilgængelig.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS