Elon Musk slår fast: Jeg stopper som Twitter-chef

Nu melder Elon Musk ud om sin fremtid hos Twitter. Han stopper som topchef, lover han, men han kommer ikke til at forlade selskabet helt.

Artikel top billede

(Foto: U.S. AIR FORCE ACADEMY)

For få dage siden tabte Elon Musk en afstemning på Twitter, hvor han lod folk stemme, om han skulle fortsætte, som chef for det sociale medie.

I den forbindelse slog han fast, at han havde tænkt sig at rette sig afstemningens resultat.

Siden da har det været radiotavshed fra ham, når det har handlet om hans fremtid som Twitter-chef, men nu er der nyt.

I et tweet skriver han nu, at han har tænkt sig træde tilbage, når han har fundet sin afløser, men at han efterfølgende selv vil stå for ledelsen af mediets software- og server-teams, som dog må formodes at udgøre betragtelig del af virksomheden.

“Jeg træder tilbage som administrerende direktør så snart, at jeg har fundet nogen, som er dum nok til at overtage jobbet! Bagefter vil jeg kun stå for driften af software og server-afdelingerne,” skriver han i et tweet, hvor således ikke gør meget for at få stillingen til at fremstå attraktiv.

Tumultarisk periode

Elon Musk overtog officielt ejerskabet Twitter sidst i oktober, og her iværksatte han øjeblikkelig en kæmpe fyringsrunde, hvor op mod halvdelen af de ansatte mistede deres job.

De seneste måneder har dog været yderst tumultariske for Twitter og Musk, hvor han blandt andet har indført en række dramatiske regelændringer efter at mange brugere truget med at forlade platformen, og samtidig er aktiekursen på Elon Musks andet firma Tesla raslet ned, hvilket betyder, at han ikke længere kan kalde sig verdens rigeste person.

Annonceindlæg fra Barco

Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S