Elon Musk slår fast: Jeg stopper som Twitter-chef

Nu melder Elon Musk ud om sin fremtid hos Twitter. Han stopper som topchef, lover han, men han kommer ikke til at forlade selskabet helt.

Artikel top billede

(Foto: U.S. AIR FORCE ACADEMY)

For få dage siden tabte Elon Musk en afstemning på Twitter, hvor han lod folk stemme, om han skulle fortsætte, som chef for det sociale medie.

I den forbindelse slog han fast, at han havde tænkt sig at rette sig afstemningens resultat.

Siden da har det været radiotavshed fra ham, når det har handlet om hans fremtid som Twitter-chef, men nu er der nyt.

I et tweet skriver han nu, at han har tænkt sig træde tilbage, når han har fundet sin afløser, men at han efterfølgende selv vil stå for ledelsen af mediets software- og server-teams, som dog må formodes at udgøre betragtelig del af virksomheden.

“Jeg træder tilbage som administrerende direktør så snart, at jeg har fundet nogen, som er dum nok til at overtage jobbet! Bagefter vil jeg kun stå for driften af software og server-afdelingerne,” skriver han i et tweet, hvor således ikke gør meget for at få stillingen til at fremstå attraktiv.

Tumultarisk periode

Elon Musk overtog officielt ejerskabet Twitter sidst i oktober, og her iværksatte han øjeblikkelig en kæmpe fyringsrunde, hvor op mod halvdelen af de ansatte mistede deres job.

De seneste måneder har dog været yderst tumultariske for Twitter og Musk, hvor han blandt andet har indført en række dramatiske regelændringer efter at mange brugere truget med at forlade platformen, og samtidig er aktiekursen på Elon Musks andet firma Tesla raslet ned, hvilket betyder, at han ikke længere kan kalde sig verdens rigeste person.

Annonceindlæg tema

Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job