Elon Musk slår fast: Jeg stopper som Twitter-chef

Nu melder Elon Musk ud om sin fremtid hos Twitter. Han stopper som topchef, lover han, men han kommer ikke til at forlade selskabet helt.

Artikel top billede

(Foto: U.S. AIR FORCE ACADEMY)

For få dage siden tabte Elon Musk en afstemning på Twitter, hvor han lod folk stemme, om han skulle fortsætte, som chef for det sociale medie.

I den forbindelse slog han fast, at han havde tænkt sig at rette sig afstemningens resultat.

Siden da har det været radiotavshed fra ham, når det har handlet om hans fremtid som Twitter-chef, men nu er der nyt.

I et tweet skriver han nu, at han har tænkt sig træde tilbage, når han har fundet sin afløser, men at han efterfølgende selv vil stå for ledelsen af mediets software- og server-teams, som dog må formodes at udgøre betragtelig del af virksomheden.

“Jeg træder tilbage som administrerende direktør så snart, at jeg har fundet nogen, som er dum nok til at overtage jobbet! Bagefter vil jeg kun stå for driften af software og server-afdelingerne,” skriver han i et tweet, hvor således ikke gør meget for at få stillingen til at fremstå attraktiv.

Tumultarisk periode

Elon Musk overtog officielt ejerskabet Twitter sidst i oktober, og her iværksatte han øjeblikkelig en kæmpe fyringsrunde, hvor op mod halvdelen af de ansatte mistede deres job.

De seneste måneder har dog været yderst tumultariske for Twitter og Musk, hvor han blandt andet har indført en række dramatiske regelændringer efter at mange brugere truget med at forlade platformen, og samtidig er aktiekursen på Elon Musks andet firma Tesla raslet ned, hvilket betyder, at han ikke længere kan kalde sig verdens rigeste person.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior eksekveringsspecialist: Fra strategi til målbar levering

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Selvstændig IT-sagsbehandler til hardware, AV og TEMPEST i Cyberdivisionen i Hvidovre eller Karup

    Københavnsområdet

    Aller Media A/S

    Engineering Manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S