Elon Musk slår fast: Jeg stopper som Twitter-chef

Nu melder Elon Musk ud om sin fremtid hos Twitter. Han stopper som topchef, lover han, men han kommer ikke til at forlade selskabet helt.

Artikel top billede

(Foto: U.S. AIR FORCE ACADEMY)

For få dage siden tabte Elon Musk en afstemning på Twitter, hvor han lod folk stemme, om han skulle fortsætte, som chef for det sociale medie.

I den forbindelse slog han fast, at han havde tænkt sig at rette sig afstemningens resultat.

Siden da har det været radiotavshed fra ham, når det har handlet om hans fremtid som Twitter-chef, men nu er der nyt.

I et tweet skriver han nu, at han har tænkt sig træde tilbage, når han har fundet sin afløser, men at han efterfølgende selv vil stå for ledelsen af mediets software- og server-teams, som dog må formodes at udgøre betragtelig del af virksomheden.

“Jeg træder tilbage som administrerende direktør så snart, at jeg har fundet nogen, som er dum nok til at overtage jobbet! Bagefter vil jeg kun stå for driften af software og server-afdelingerne,” skriver han i et tweet, hvor således ikke gør meget for at få stillingen til at fremstå attraktiv.

Tumultarisk periode

Elon Musk overtog officielt ejerskabet Twitter sidst i oktober, og her iværksatte han øjeblikkelig en kæmpe fyringsrunde, hvor op mod halvdelen af de ansatte mistede deres job.

De seneste måneder har dog været yderst tumultariske for Twitter og Musk, hvor han blandt andet har indført en række dramatiske regelændringer efter at mange brugere truget med at forlade platformen, og samtidig er aktiekursen på Elon Musks andet firma Tesla raslet ned, hvilket betyder, at han ikke længere kan kalde sig verdens rigeste person.

Annonceindlæg fra Barco

Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen