Han blev nedstemt på sit eget medie: Nu leder Elon Musk efter sin Twitter-afløser

Twitter-ejeren Elon Musk leder efter personen, der skal afløse ham som chef for det sociale medie, som han opkøbte for få måneder siden.

Artikel top billede

(Foto: U.S. AIR FORCE ACADEMY)

Elon Musk kigger efter en aftager, der kan overtage hans plads i chefstolen hos Twitter.

Det beretter det amerikanske medie CNBC.

Mediet beretter, at jagten på en erstatning for Musk har stået på i længere tid.

I mandags lavede Twitter-CEO'en en afstemning på Twitter, hvor han spurgte brugerne, om han skulle træde tilbage, som chef for virksomheden.

Afstemningen viste ved dens afslutning, at 57,5 procent af brugerne stemte for at han skulle træde tilbage.

Musk har lovet at holde sit løfte om at følge afstemningens resultat.

Musk udtalte i oktober, efter han overtog Twitter, at han kun midlertidigt ville stå i spidsen for Twitter.

Og ved en retshøring i november måned, sagde mangemilliardæren, der også står bag Tesla, at han forventede at reducere sin tid hos Twitter, og at han med tiden ville finde en anden, der kunne køre virksomheden videre for ham.

I søndags - altså før omtalte afstemning - skrev han dog, at der ikke ville være nogen aftager.

Skal man tro CNBC's kilder, så lader det altså til, at Musk aktivt søger en erstatning for sig selv. Og at det var tilfældet, før den omtalte afstemning.

Elon Musk købte Twitter for 44 milliarder dollar i oktober måned.

Siden da har han været ramt af den ene møgsag efter den anden i forbindelse med sit opkøb af det sociale medie.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en dygtig medarbejder til sektionen for Infrastruktursystemer

Københavnsområdet

Banedanmark

IT-sikkerheds- & netværksarkitekt

Københavnsområdet

BEC Financial Technologies

Information Architect

Region Sjælland

Navnenyt fra it-Danmark

Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S