Han blev nedstemt på sit eget medie: Nu leder Elon Musk efter sin Twitter-afløser

Twitter-ejeren Elon Musk leder efter personen, der skal afløse ham som chef for det sociale medie, som han opkøbte for få måneder siden.

Artikel top billede

(Foto: U.S. AIR FORCE ACADEMY)

Elon Musk kigger efter en aftager, der kan overtage hans plads i chefstolen hos Twitter.

Det beretter det amerikanske medie CNBC.

Mediet beretter, at jagten på en erstatning for Musk har stået på i længere tid.

I mandags lavede Twitter-CEO'en en afstemning på Twitter, hvor han spurgte brugerne, om han skulle træde tilbage, som chef for virksomheden.

Afstemningen viste ved dens afslutning, at 57,5 procent af brugerne stemte for at han skulle træde tilbage.

Musk har lovet at holde sit løfte om at følge afstemningens resultat.

Musk udtalte i oktober, efter han overtog Twitter, at han kun midlertidigt ville stå i spidsen for Twitter.

Og ved en retshøring i november måned, sagde mangemilliardæren, der også står bag Tesla, at han forventede at reducere sin tid hos Twitter, og at han med tiden ville finde en anden, der kunne køre virksomheden videre for ham.

I søndags - altså før omtalte afstemning - skrev han dog, at der ikke ville være nogen aftager.

Skal man tro CNBC's kilder, så lader det altså til, at Musk aktivt søger en erstatning for sig selv. Og at det var tilfældet, før den omtalte afstemning.

Elon Musk købte Twitter for 44 milliarder dollar i oktober måned.

Siden da har han været ramt af den ene møgsag efter den anden i forbindelse med sit opkøb af det sociale medie.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics