Han blev nedstemt på sit eget medie: Nu leder Elon Musk efter sin Twitter-afløser

Twitter-ejeren Elon Musk leder efter personen, der skal afløse ham som chef for det sociale medie, som han opkøbte for få måneder siden.

Artikel top billede

(Foto: U.S. AIR FORCE ACADEMY)

Elon Musk kigger efter en aftager, der kan overtage hans plads i chefstolen hos Twitter.

Det beretter det amerikanske medie CNBC.

Mediet beretter, at jagten på en erstatning for Musk har stået på i længere tid.

I mandags lavede Twitter-CEO'en en afstemning på Twitter, hvor han spurgte brugerne, om han skulle træde tilbage, som chef for virksomheden.

Afstemningen viste ved dens afslutning, at 57,5 procent af brugerne stemte for at han skulle træde tilbage.

Musk har lovet at holde sit løfte om at følge afstemningens resultat.

Musk udtalte i oktober, efter han overtog Twitter, at han kun midlertidigt ville stå i spidsen for Twitter.

Og ved en retshøring i november måned, sagde mangemilliardæren, der også står bag Tesla, at han forventede at reducere sin tid hos Twitter, og at han med tiden ville finde en anden, der kunne køre virksomheden videre for ham.

I søndags - altså før omtalte afstemning - skrev han dog, at der ikke ville være nogen aftager.

Skal man tro CNBC's kilder, så lader det altså til, at Musk aktivt søger en erstatning for sig selv. Og at det var tilfældet, før den omtalte afstemning.

Elon Musk købte Twitter for 44 milliarder dollar i oktober måned.

Siden da har han været ramt af den ene møgsag efter den anden i forbindelse med sit opkøb af det sociale medie.

Annonceindlæg fra Trustworks

Tillid i en Zero-Trust verden

Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Røde Kors

Data & Digitalisation Officer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S