Bog: Spændende og velfortalt historie om liv og død efter atomkrigen

Swan Song har fået velfortjent status som nyklassiker indenfor dommedagsgenren og er et solidt bud på ferielæsning, hvis man er til kombinationen af horror og kamp mellem godt og ondt.

Artikel top billede

Dommedagsfantasier har altid været godt stof for både nyhedsmedier og romanforfattere.

Og i en tid, hvor koldkrigstidens nukleare spøgelse endnu engang har stukket sit gustne ansigt frem, kan man for eksempel bruge juleferien på at varme sig ved det faktum, at det indtil videre heldigvis er blevet ved truslerne.

Men i den med rette meget roste ”Swan Song” af amerikanske Robert R. McCammon er det dødelig alvor.

Bogen er ikke ny – den blev oprindeligt udgivet i 1987 – og indledes med en global atomkrig, der lægger verden øde. Hvorefter de (u)heldige overlevende må klare sig, så godt de nu kan.

Hovedpersonen er pigen Sue, kaldet ”Swan”, der følges med fribryderen Josh på en stærkt risikabel færd gennem et ødelagt USA.

Swan har den let overnaturlige evne at kunne få planter til at spire frem nærmest hvor som helst. Måske ikke en superkraft af den klassiske støbning, men dog potentielt nyttigt i en gennemsmadret radioaktiv verden, hvor alt er gråt i gråt.

Her er også en hjemløs kvinde, kaldet Sister Creep‚ der i ruinerne af New York har fundet en slags magisk ring, samt en lang række andre medvirkende, der til sammen danner et broget og interessant persongalleri.

På den anden side af brættet er både en dæmonisk djævleskikkelse, der har det helt fint med, at verden er brændt godt og grundigt af – men som dog altid er klar til at give den et nøk til.

Samt den psykotiske teenager Roland, der sammen med en aldrende oberst og krigsveteran har nogle ret usympatiske planer for, hvordan fremtiden skal tage sig ud.

Swan Song har gennem årene opnået status som en af de bedste dommedagsfortællinger gennem sin kombination af rå horror og en grundlæggende interessant fortælling om kampen mellem godt og ondt.

Ligesom den også er en historie om at klare sig gennem ellers helt umulige omstændigheder med sin menneskelighed i behold.

Så er man til dommedagsromaner, er Swan Song bestemt ikke den værste titel at samle op i elektronisk format eller på papirform. Den er ganske enkelt spændende, velfortalt og undertiden en kende ubehagelig; måske ikke så sært, emnet taget i betragtning.

Bogen sammenlignes for øvrigt ofte med Stephen Kings langt mere kendte The Stand, der handler om livet efter en supervirus med en dødelighed på 99,7 procent.

Og som man – hvis den ikke allerede er læst – kan fortære med lidt større ro i maven nu, hvor covid-19 for de flestes vedkommende er nedgraderet fra eksistentiel trussel til noget, der mest af alt minder om en pænt irriterende influenza.

Titel: Swan Song / Forfatter: Robert R. McCammon

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    IT-Universitetet i København

    CIO

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknisk systemansvarlig / ingeniør inden for taktisk datalink

    Københavnsområdet

    DHI A/S

    Senior Backend Developer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen